Gazete ve dergilerde reklam metni hazırlama yöntemleri ve Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 30717
  2. Yazar: ALP SALDAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu tezin temel amacı Türkiye'deki reklam yazarlarının çalışma sistemleri incelemek ve ne kadar bilimsel çalıştıklarını belirlemektir. Reklam sektöründe yüksek miktarda para harcanması ve reklamların tüketici için önemli bir bilgi kaynağı olması, reklam çalışmalarının baştan savma değil, sistemli ve bilinçli yapılmasını gerektirmektedir. Ekonomik açıdan çok güçlü ülkeler arasında olmamamız, Türkiye açısından bu konuyu daha da önemli hale getirmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde reklam metni ve onu oluşturan öğeler detaylı olarak incelenmektedir. Reklam metninin sanılanın aksine basit değil, titiz çalışmalar sonucu ortaya konan parçalardan oluşan bir bütün olduğu vurgulanmaktadır. Bunun ardından, olaya daha geniş bir perspektiften bakarak, reklam yazma işinin tüm reklam kampanyası içindeki yeri incelenmektir. Son olarak da, reklam yazarı ve sahip olması gereken özellikler tartışılmaktadır. Reklam yazarlarının diğer yazarlardan daha sınırlı bir ortamda, daha düzenli, bilinçli ve çevresinin farkında olarak çalışması gerektiği belirtilmektedir. İkinci bölümde, reklamcılıkta“yaratıcılık”kelimesinin ne anlama geldiğini tartışılmaktadır. Yaratıcılığın, gerekli tüm verilere sahip olduktan sonra, amaçlara yönelik olarak ortaya konması gerektiği vurgulanmaktadır.Bunun ardından bilimsel bir reklam çalışmasının çerçevesini çizmesi açısından önem taşıyan yaratıcı strateji ve içeriği anlatılmaktadır. Daha sonra ise, reklam yazarı ile Art Direktör arasındaki koordinasyonun önemi vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde ise reklam yazarları ile yapılan anketin hazırlanışı aşama aşama anlatılmakta ve anket sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of this thesis is to examine the working system of copywriters in Turkey and to determine the extent to which they are working scientifically. The fact that a large amount of money is being spent and that the advertisements are important sources of information for the consumers, it is necessary that advertisement studies should be done systematically and scientifically. This subject gains even more importance for a country such as Turkey, since the resources are not in great supply in comparison with industrialised nations. In the first section of the study the advertisement copies and the elements forming it are examined in detail. It is stressed that the advertisement copy is regarded ad a complete unit, which is composed of various parts produced as a result of the meticulous studies. In other words, advertisement copy is not as simple as it is generally perceived. Subsequently, the subject of advertisement writing within the framework of advertising campaign is studied in a greater detail. Finally the copywriter and the characteristics he or she is supposed to have are examined. It is observed that the copywriters, to be efficient, should work in a more systematic and scientific fashion given the restricted environment they operate under. In the second section, the meaning of“creativity”in advertising is discussed. It is emphasised thatIV creativity, after the collection of all necessary data, should be directed towards the objectives of the firm. Furthermore, it is stressed that creative strategy and its contents are necessary for any scientific advertising study. In addition, the importance of the co-ordination between the copywriter and the art director is discussed. In the third section, the preparation of the survey conducted with copywriters are explained and the data obtained from the survey are evaluated.