Otogenik alıştırmaların sporcuların müsabaka öncesi stres durumlarına etkisi
  1. Tez No: 30716
  2. Yazar: ZİYA KORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR KILIÇÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Müsabaka öncesi yapılan otogenik alıştırmaların sporcuların stres düzeylerine etkisinin araştırıldığı bu çalışmada üç grup denence oluşturulmuştur. İlk grup denenceler de müsabaka öncesi yaptırılan otogenik alıştırmaların stres üzerindeki etkileri katekolamin ve durumluk kaygı boyutlarında ele alınmıştır. Daha sonraki denence gruplarında da otogenik alıştırmaların etkisi, sporcuların oynadığı takıma ve eğitim düzeylerine göre incelenmiştir. Araştırmanın kapsamına giren denekler, Hentbol Milli Takımında yer alan 17 erkek sporcu ile Büyük Kolej Genç Erkek Basketbol Takımında oynayan 15 basketbolcudur. Bu sporculardan sekizi Milli Hentbolcu ( Halkbank Oyuncuları ) ile sekiz genç basketbolcu deney grubunu oluştururken dokuz Milli Hentbolcu ile yedi Genç Basketbolcu kontrol grubunu oluşturmuşlardır. Böylece örneklem deney ve kontrol gruplarında 1 6 şar sporcu olmak üzere toplam 32 sporcudan oluşmuştur. Önce tekniği öğrenme durumlarına göre deney grubundaki sporculardan milli takımda yer alanlara dört hafta, genç takımda olanlara ise beş hafta süre ile“derinleşen gevşetme eğitimi”yaptırılmıştır. Ardından her iki takımda yer alan sporculara 12 hafta süre ile“otogenik alıştırma”yaptırılmıştır. Sporculardan bu alıştırmaları sürekli bir biçimde evlerinde yapmaları istenmiştir. Müsabaka sabahı deney ve kontrol gruplarındaki sporculardan idrarlar alınmış ve Spilberger Durumluk Kaygı Envanteri uygulanmıştır ( ön test ). Ardından deney grubundaki sporculara ayrı ayrı otogenik alıştırma yaptırılmıştır. Tekrar her iki grubun idrarları alınmış ve Spilberger Durumluk Kaygı Envanteri uygulanmıştır ( son test ). Sporcuların idrarları adrenalin ve noradrenalin düzeyleri HPLC ( High Performans Liquid Chromatograpy ) ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler bağımsız örneklem gruplarına uygulanant Testi ile test edilmiş ve anlamlılık düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular kısaca şu şekilde özetlenebilir. 1. Otogenik alıştırmalar sonrasında deney grubundaki sporcuların adrenalin ve noradrenalin düzeylerinde bir miktar artış olmasına karşın istatistiksel olarak anlamsızdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has formed three group of hypothesis to examine the pre competition autogenic training effect levels of athletes. First group of hypothesis were on the effects of pre competition autogenic exercises on cathecolamine and state anxiety levels. Other hypothesis were on the effects of autogenic exercises with respect to the player's team and education level. The subjects included in this study were 1 7 national male handball players and 15 male junior basketball players from the Büyük Kolej team. Eight national handball and eight junior basketball players formed the study group, and nine national handball and the remaining seven junior basketball players formed the control group. National team members of the experimental group were given four, and the junior members were given five weeks of progresive relaxation training. Following this procedure, both groups were given 12 weeks of autogenic exercises. Athletes were asked to carry out these exercises at home within their own free time. On the morning of the competition, both control and the experimental groups were asked for urine samples and to fill in Spilberger state anxiety test form. Following this procedure, the experimental group members were asked separatly to carry out the autogenic exercises ( Pre-test ). After this application the control and the experimental groups were retaken for urine sample and Spilberger state anxiety test ( post - test ). The urine samples of the subjects were analysed for adrenalin, noradrenalin and their ratio by HPLC (High Performance Liquid Chromotography). Obtained data were tested by t-Test for independant sample groups, and the level of significance was.05. The results of the study can be summarised as follows:1.