Transüretral endoskopik cerrahi geçirecek olgularda farklı intratekal izobarik levobupivakain volümlerinin spinal anestezi karakteristikleri üzerine etkileri
The effect of different intrathecal isobaric levobupivacaine volumes on spinal anaesthesia characteristics for transurethral endoscopic surgery
- Tez No: 307177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZETÇalışmamızda elektif endoskopik transüretral rezeksiyon (TUR) cerrahisi geçirecek spinal anestezi uygulanan olgularda farklı izobarik levobupivakain volümlerinin spinal anestezi karakteristikleri üzerine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçladık.ASA I-II grubu, 40-80 yaş aralığında elektif TUR cerrahisi planlanan 75 erkek olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular randomize olarak 3 eşit gruba ayrıldı: Grup L-2 ml (n=25): 2 ml %0,75 izobarik levobupivakain, Grup L-3 ml (n=25): 3 ml %0,5 izobarik levobupivakain ve Grup L-6 ml (n=25): 6 ml %0,25 izobarik levobupivakain. Gruplardaki lokal anestezik solüsyonlar 15 mg izobarik levobupivakain içermekteydi. Spinal anestezi, sol lateral pozisyonda, L3-4 intervertebral aralığından orta hattan 25G Quincke spinal iğne kullanılarak uygulandı. Enjeksiyon sonrası olgular hızlı bir şekilde supin pozisyona çevrildi. Duyusal blok dermatom seviyesi pin-prick testi ve motor blok derecesi Bromage skalası kullanılarak değerlendirildi. İntraoperatif ve postoperatif dönemde duyu ve motor blok karakteristikleri ve spinal anestezi derlenme zamanları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Intrathecal Isobaric Levobupivacaine Volumes on Spinal Anaesthesia Characteristics for Transurethral Endoscopic SurgeryOur aim was to investigate spinal anaesthesia characteristics effected by the different isobaric levobupivacaine volumes on the patients scheduled for elective endoscopic transurethral resection surgery with spinal anaesthesia.ASA I-II ,age between 40-80 year old, 75 male adults scheduled to undergo elective TUR procedures enrolled to the study.Patients were randomized into three groups : Group L-2ml (n=25): 2 ml % 0.75 isobaric levobupivacaine; Group L-3ml (n=25) : 3 ml % 0.5 isobaric levobupivacaine and Group L-6 ml (n=25) : 6 ml % 0.25 isobaric levobupivacaine . All local anaesthetic solutions contained 15 mg isobaric levobupivacaine in each group.Spinal anaesthesia was performed with patients placed in the lateral decubitis position with a 25G Quincke needle at L3-L4 interspace. Patients were than turned to the supine positon immediately after the injenction .The level of sensory block dermatome was evaluated by pin prick test and the degree of motor block was evaluated using Bromage scale. Intraoperative sensory and motor block characteristics and postoperative recovery time of spinal anaesthesia were evaluated.