Deksmedetomidinin hemodinami ve entübasyon koşullarına etkisi
The effects of dexmedetomidine on hemodynamic parameters and intubation conditions
  1. Tez No: 307176
  2. Yazar: ARZU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZETÇalışmamızda genel anestezi indüksiyonu öncesi uygulanan 2 farklı deksmedetomidin dozunun endotrakeal entübasyona bağlı hemodinamik yanıtlar, entübasyon koşulları ve nöromusküler ileti üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık.Randomize, plasebo kontrollü ve çift kör olarak planlanan çalışmaya, etik kurul onamı alındıktan sonra genel anestezi altında endotrakeal entübasyon uygulanacak ve elektif cerrahi geçirecek, ASA I-II grubu, 18-70 yaş arası 75 olgu alındı. Standart anestezi indüksiyonu öncesi, olgular serum fizyolojik (20 cc) (Grup Kontrol), deksmedetomidin 0.5 µg/kg (Grup D 0.5) veya deksmedetomidin1 µg/kg (Grup D 1) 20 cc volümde 10 dk içinde uygulanmak üzere rasgele 3 gruba ayrıldı. Kalp atım hızı (KAH) ve ortalama arteriyel kan basıncı (OAB) çalışma ilacı verilmeden önce ve sonra, indüksiyondan önce ve sonra, laringoskopi sırasında, endotrakeal entübasyondan hemen sonra ve 1., 3., 5., 10. ve 15. dakikalarda kaydedildi. Nöromusküler iletide %90 ve %100 blok oluşum zamanı, oluşan bloğun %25 (T25), %50 (T50) ve %75 (T75) düzeyinde geri dönmesine kadar geçen süreler ve derlenme endeksi değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe effects of dexmedetomidine on hemodynamic parameters and intubation conditionsIn our study, we aim to investigate the effects of two different preanesthetic doses of dexmedetomidine on hemodynamic response to endotracheal intubation, intubation conditions and neuromuscular block.After ethics committee approval 75 ASA status I-II patients, aged18 to70 years, who required tracheal intubation for elective surgery undergoing general anesthesia were allocated to this randomized, placebo controlled double-blind study. Before standard anaesthesia induction, patients were randomly divided into three groups to receive either saline as placebo (20 cc) (Group Control), dexmedetomidine 0.5 µg/kg (Group D 0.5) or dexmedetomidine 1 µg/kg (Group D 1) in a total volume of 20 cc in 10 min. Heart rate (HR) and mean arterial pressure (MAP) were recorded before and after administration of the study drug, before and after induction, during laryngoscopy, 0. (immediately), 1., 3., 5.,10., and 15. min after endotracheal intubation. Time to achive 90% and 100% neuromuscular block, time to recovery from neuromuscular block 25% (T25), 50% (T50), 75% (T75) and recovery index values were noted.