Akut miyokard enfarktüslü hastalarda dört haftalık karvedilol veya metoprolol tedavisinin okside LDL ve paraoksonaz 1 aktivitesi üzerine etkisi
The effect of four weeks carvedilol or metoprolol therapy on oxidized LDL and paraoxonase 1 activity in acute miocardial infarction patients
  1. Tez No: 307252
  2. Yazar: SEZGİN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı akut MI geçiren hastalarda okside LDL ve PON1 aktivitesini sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmaktır. Ayrıca akut MI'lı hastalarda bir aylık karvedilol ve metoprolol tedavisinin okside LDL düzeyi ve PON1 aktivitesi üzerine etkisini araştırmaktır.Çalışma Nisan 2008 ile Nisan 2009 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalında yürütüldü. Çalışmaya akut MI tanısı konulan 31 hasta alındı. 31 hastadan onbeşine karvedilol ve onaltısına metoprolol tedavisi verilerek iki guruba randomize edildi.Hastalardan tedavi öncesinde kuru tüpe 5 cc kan örnekleri alınıp 1500 devirde 5 dakika santrifüj yapılarak değerlendirilmek üzere -20 °C'de saklandı.Hastaların bazal fizik muayeneleri yapıldı. Çalışmanın sonunda başvuru ve kontrol vizitinde alınan ve saklanan kan örneklerinden ELISA yöntemi ile okside LDL çalışılarak başvuru ve tedavi sonrası 4. hafta sonuçları ng/ml cinsinden elde edildi. Başvuru ve 4. haftanın sonundaki PON aktivitesi ölçümleri sırasıyla tedavi öncesi PON1 ve tedavi sonrası PON1 aktiviteleri olarak kaydedildi.Kontrol gurubu polikliniğe başvuran akut koroner sendrom tanısı dışlanan 15 gönüllüden oluşturuldu. PON1 aktivitesi ve okside LDL düzeyleri venöz kandan yukarıda tarif edildiği gibi okside LDL1 düzeyleri ve PON1 çalışıldı.Hasta gurubu 20'si erkek, 11'i kadın toplam 31 hastadan, kontrol gurubu 8'i erkek ve 7'si kadın toplam 15 hastadan oluşturuldu. Hasta gurubunda kontrol gurubuna kıyasla başlangıç HDL düzeyi ve PON1 aktivitesi anlamlı olarak düşüktü. HDL düzeyleri hasta ve kontrol gurubunda sırası ile 36,03±9,13 mg/dl ve 44,13±8,32 mg/dl, p=0,002 saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare oxidized LDL and PON1 activities in patients with acute myocardial infarction and healhty individuals. Furthermore, we wanted to search the effects of carvedilol and metoprolol treatment on oxidized LDL and PON1 activity.The study has been conducted between April 2008 and April 2009 in the Cardiology Department of Uludag University, Faculty of Medicine. 31 patients diagnosed as acute MI were enrolled in the study. Fifeteen of the patients were given carvedilol and remaining sixteen patients were given metoprolol. In this way, the patients were randomised into two groups.Before the beggining of the treatment blood sample of 5 cc was taken from the patients and was stored at ? 20°C after centrifuging for five minutes at 1500 cycle for every patients.The physical examinations of the patients were carried out, and the end of the study, oxidized LDL levels from the blood samples taken at admission and at the control visit at the 4th week of the treatment were studied with ELISA method. The results were estimated in ng/ml. PON activity at admission was accepted as PON1 activity before treatment and PON activity measured at end of the fourth week of treatment was recorded as PON1 activity after the treatment.The control group was composed of fiveteen patients who applied to cardiology policlinics and whose acute coronary syndrome was excluded. PON1 activity and oxidized LDL levels were studied from venous blood samples taken from these patients.There were twenty men and eleven women, totally thirtyone patients in the study group. There were eight men and seven women, totally fiveteen patients in the control group. HDL levels and PON1 activity at admission were significantly lower in the study group compared with the control group. The mean level of HDL was 36,03±9,13 mg/dl in the study group and 44,13±8,32 mg/dl in the control group (p=0,002).