Reperfüzyon tedavisi uygulanan akut ST elevasyonlu miyokard enfarktüslü olgulardaki nötrofil sayılarının ve nötrofil/lenfosit oranlarının orta süreli klinik sonlanım üzerine etkileri
Mid-term clinical effects of neutrophil count and neutrophil/ lymphocyte ratio in acute st-elevated myocardial infarction patients treated with reperfusion therapy
  1. Tez No: 351244
  2. Yazar: GURBET ÖZGE YUNUS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜNALIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; reperfüzyon tedavisi uygulanan akut STEMİ hastalarında prognostik değerler olarak önem kazanan inflamatuvar göstergelerden nötrofil sayısı ve nötrofil/ lenfosit oranlarının orta süreli klinik sonlanım üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya hastanemize başvurusunda akut STEMİ tanısı alıp primer PKG uygulanan 110 hasta dahil edildi ancak; takip eden 96 saat içerisinde 5 hasta sistemik enfeksiyon gelişmesi nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Takibe alınan 105 hastanın 85'i (%81) erkek, 20'si (%19) kadındı; yaş ortalamaları ise 58.36±13.01 olarak saptandı. Hastalar en az 48 saat olacak şekilde koroner yoğun bakım ünitesinde izlendi. Tüm hastalarda başvuru anında serum elektrolitleri, kan şekeri, kan üre azotu (BUN), kreatinin, AST, ALT, 0., 4., 24. ve 48. saatlerde ise tam kan sayımı çalışıldı. Hastalar takiplerinde klinik son nokta olarak ölüm, re-infarktüs ve SVO açısından izlendiler. 1. ayda telefon viziti, 6. ayda ise klinik vizit yapıldı. 6. ayda yapılan klinik vizitte 2 boyutlu transtorasik ekokardiyografi ile apikal iki ve dört boşluk görüntülemeden“modifiye Simpson”yöntemiyle sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ölçüldü. Olgulara uluslararası geçerliliği olan EQ5D yaşam kalite ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the mid-term clinical effects of neutrophil counts and neutrophil/lymphocyte ratio that are becoming important inflammatory prognostic factors,in acute ST-elevated myocardial infarction patients treated with reperfusion therapy. 110 patients with acute STEMI undergoing PCI for reperfusion were included the study; but within 96 hours of follow-up 5 patients were excluded due to diagnosis of systemic infection. 105 patient evaluated; 85 (81%) of them were male, 20 (19%) were female; the mean age was 59.36±13.01. Patients have been observed in coronary intensive care unit at least 48 hours. In all patients, serum electrolytes, glysemia, blood uric nitrogen (BUN), creatine, AST and ALT at admission and also 0.-4.-24. and 48. hours full blood counting have been studied. The patients have been observed in terms of re-infarction, cerebrovascular disease and death as the ultimate. In the first month phone call visits and at the end of 6 months clinical visit was commited. At the end of 6 months left ventricular ejection fraction has been measured from apical four and two chamber views and“modified Simpson”method was used by two dimensional transtorasic echocardiography. EQ5D quality of life questionnaire which is valid internationallyhas been filled in by patients. It is revealed that between MACE and at 4.-24.-48.