Sıçanlarda intestinal iskemi ve iskemi/reperfüzyon hasarında ısı şok protein 32 cevabı
The heat shock protein 32 response to intestinal ischemia and ischemia/reperfusion injury
  1. Tez No: 307262
  2. Yazar: MEHMET SAİT BERHUNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, mezenter iskemi oluşturulan sıçanlarda 24 saatlik iskemi ve iskemi/reperfüzyona kan ve ince bağırsak dokusundaki ısı şok proteini 32 (I.Ş.P. 32) cevabı araştırılmıştır.Çalışmada 30 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta on sıçan olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Grup 1: kontrol, Grup 2: iskemi-reperfüzyon ve Grup 3: iskemi grubu olarak belirlendi. Grup 1'de laparotomi sonrası mezenterik arter kökü ortaya kondu ve sonrasında 000 ipekler sadece karın duvarlarından geçilerek dışarı alındı. Grup 2'de iskemi oluşturmak amacıyla laparotomi sonrası mezenterik köke 000 ipekle fiyonk düğüm atılarak oklüzyon uygulandı, bir saat sonra fiyonk düğümün karın duvarının iki tarafından çıkan uçları çekilerek reperfüzyon sağlandı. Grup 3'te ise laparotomi sonrası mezenterik köke 000 ipeklerle düğümler kondu ve ipler karın duvarından dışarı alındı ve 24 saatlik iskemi oluşturuldu. Tüm sıçanlardan 24 saatin sonunda I.Ş.P. 32 çalışılmak üzere kan ve bağırsak doku örnekleri alındı ve sıçanlar kardiyak delme yöntemiyle sakrifiye edildi. Sıçanların ince bağırsak dokuları ve kan örneklerinde HO-1 (Rat) StressXpress ELISA Kit (Stressgen Technologies, Assay Design Inc, Ann Arbor, USA) kullanılarak I.Ş.P. 32 ölçümü yapıldı. Sayısal verilerin karşılaştırılmasında nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to clarify the small intestine tissue and blood heat shock protein (H.S.P.) 32 response to intestinal ischemia for 24 hours and ischemia/reperfusion injury in rats.Thirty Wistar Albino female rats, divided into 3 groups, ten rats in each group, as control group (C.G.), ischemia group (I.G.) and ischemia/reperfusion group (R.G.). In Control Group following laparatomy superior mesenteric vascular bundles (S.M.B.) of the rats were prepared. A silk suture was placed around the S.M.B.?s and then the two free ends of the sutures were taken out from the abdominal wall. In Ischemia Group, a permanent knot was placed on the S.M.B to develop an ischemia for 24 hours. In Ischemia/Reperfusion Group, a slip knot was placed on The S.M.B to create an occlusion for one hour and then the knot was untied. Relaparatomy was performed to all the rats after 24 hours. The blood and small intestine tissue samples were taken from all of the rats. All rats were sacrificed by cardiac puncture. HO-1 (Rat) StressXpress ELISA Kit (Stressgen Technologies, Assay Designs Inc, Ann Arbor, USA) was used to measure HSP 32 in intestinal tissue and systemic blood samples. Quantitative variables were compared by using non-parametric tests.