Türkiye ve İspanya'da turizm projelerinin teşvik edilmesi ve kredilendirilmesi politikalarının turizm gelirlerine etkilerinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 30732
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
II ÖZET Bu çalışmada Türk ve ispanyol turizm sektörlerinin genel yapısı, turizm yatırımları teşvik sistemleri ile turizm kredilerinin turizm gelirleri üzerindeki etkileri karşılaştırılıp, ispanyol turizm teşvik sistemi örnek alınarak Türk turizm sektörü teşvik sistemi analiz edi miş ve öneriler geliştirilmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Türk turizm sektörü yapısı ve teşvik sistemi özellikleri, ikinci bölümde ispanyol turizm sektörü yapısı ve turizm teşvik sistemi özellikleri, üçüncü bölümde ise, bu iki ülkenin turizm teşvik sistemlerinin karşılaştırılma sı ile, turizm kredilerinin turizm gelirlerine etkisi incelenmiştir. Sonuç bölümünde, elde edilen analitik bulgulardan da hareketle turizm sektörümüz için, daha iyi bir teşvik sisteminin geliştirilmesine yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY In this study, the general structure of tourism investment incentives and the effects of tourism credits on tourism revenues of Turkish and Spanish tourism sectors had been compared. In Turkey and Spain the tourism investment incentives are supportive implements for the development of tourism. By taking the example of Spanish tourism investment, new suggestions have been developed for Turkish tourism investment incentives. The first chapter of three chapters contains, the structure of Turkish tourism sector and the features of the tourism investment incentives. The second chapter includes the structure of Spanish tourism sector and the features of the tourism investment incentives. The third chapter implies the comparison of tourism investment incentives of these two countries. In the last part, some suggestions had been forwarded, with the aim to create a better system for developing Turkish tourism sector.