Hacettepe Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin benlik saygısı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 30733
  2. Yazar: TÜLAY MAŞRABACI (SEYHAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA G. ERSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ii ÖZET Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde kişisel ve psikolojik; sosyal ve ailesel bazı değişkenlerle, benlik saygıları arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığını in celemek üzere planlanmıştır. Araştırmanın evrenini Hacet tepe Üniversitesinin Merkez Kampüsünde, çeşitli bölümlerinde okumakta olan öğrenciler oluşturmaktadır, örneklem grubu ise bu evrenden rastlantısal (random) olarak seçilen 207 kız ve 140 erkek., toplam 347 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada benlik saygısını belirlemek üzere“Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri”“RBSE”(Rosenberg Self-Esteem Scale), kişisel ve psikolojik; sosyal ve ailesel değişkenleri belirlemek için de araştırıcı tarafından geliştirilen kişisel bilgi anketi ile RBSE'nin ilgili alt ölçekleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler Hacettepe Üniversitesi Bilgi îşlem Merkezi 'nce“SAS”programı kullanılarak, X2 (Khi- Kare) analizi ve Gamma bağlantı katsayıları (Gamma) alınarak yapılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özet lenebi lir; 1. Kişisel ve Psikolojik değişkenlere göre; a- Fiziki görünümünden memnun olunca b- Kendilik kavramının sürekliliği arttıkça, c- Aylık gelirini yeterli bulunca, d- Eleştiriye duyarlılık azaldıkça, e- Depresyon azaldıkça, f- Somatik belirtiler azaldıkça, benlik saygısının daha yüksek olduğu görülmektedir.Ill Diğer kişisel ve psikolojik değişkenler olarak alınan cinsiyet, barınak, okuduğu bölümden memnun olup olmama, hayalperestlik, insanlara güven, tartışmalara katılma derecesi ve kişilerarası ilişkilerde tehdit hissetme ile benlik saygısı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunma mıştır. 2. Sosyal değişkenlere göre; a- Flörtü olanlarda ve b- Karşı cinsten yakın arkadaşı olanlarda benlik saygısının daha yüksek olduğu görülmektedir. Diğer sosyal değişkenler olarak alınan arkadaş grubu nun ve aynı cinsten yakın arkadaşın olup olmaması ile ben lik saygısı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamış tır. 3. Ailesel değişkenlere göre; a- Babayla ilişki yoğunluğu arttıkça, ve b- Ailenin gelir düzeyi yeterli bulundukça benlik saygısının daha yüksek olduğu görülmektedir. Diğer ailesel değişkenler olarak alınan kardeş sayısı, doğum sırası ve ana-baba ilgisi ile benlik saygısı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Elde edilen bulgulara göre kişisel, sosyal, psikolo jik ve ailesel değişkenlerin benlik saygısıyla ilişkisi, yayınlar çerçevesinde tartışılmış, rehberlik ve psikolojik danışma açısından önemli bulunan bulgulara dayanarak, gelecek araştırmalara ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This study planned to investigate if there has been some significant relations between University students self es teem in terms of personal and psychological, social and familial variables. The population of the study consists of students attending different departments in Hacettepe University, Main Campus- The sample group is composed of total 347 students, 207 of whom are females and 140 of who are males. The sample is selected randomly. In the study,“Rosenberg Self-Esteem Inventory (R. B.S.I.)”has been used so as to determine self-esteem, and an in quiry form, developed by the researcher, and the related sub-scales of the R.B.S.I. have been utilized in order to determine the personal and psychological, social and familial variables. Statistical analyses have been conducted by the Data Process Center at Hacettepe University by utilizing“SAS”system and by calculating relation percentages Xa (Khi- square) and relation coefficients (Gamma). Significant level has been accepted as.05 while evaluating the findings. Findings obtained from the study can be summarized as fol lows : 1. According to the personal and psychological variables; a. Being pleased with physical appearence b. An increase in degree of stability of self c. A satisfactory level of monthly income d. A decrease in degree of sensitivity in criticism e. A decrease in degree of depression f a rlprri-MSp. in the level of usvchosoma t ic symptoms,The other personal and psychological variables, such as the relationship among sex, dwellings, satisfaction of department attendance, daydreaming faith in people, inten sity of discussions, threat in interpersonal relationship and self esteem has not been found significant. 2. According to the social variables; a. flirting and b. having a close friend from the opposite sex, has in creased the self-esteem. The other social variables such as the relationship among having a close friend from the same sex, whether having a group companionship or not, has not been found significant. 3. According to the familial variables; a. An increase of relationship with father and b. A satisfactory level of monthly income, has in creased the self-esteem. The other familial variables, such as the relationship among number of sibling, birth order, parental interest and self esteem has not been found significant. The relationship among self-esteem and social. familial, personal and psychological variables according to these results has been discussed in terms of the literature. Findings found significant regarding guidance and psychological counselling have been interpreted, and sug gestions have been made for future studies.