Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde radyoterapi hedef volümlerini belirlemede PET/BT'nin katkısı
Contribution of PET/CT in determination of radiation therapy volumes in patients with non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 307349
  2. Yazar: SÜREYYA GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYAR AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Radyoterapi planlamada hedef volümlerin doğrulukla belirlenmesinde pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) ve sadece simülasyon bilgisayarlı tomografi (BT)'si görüntüleri kullanılarak saptanan tedavi volüm farklılıklarının değerlendirilmesi hedeflendi.Bu çalışmada küçük hücreli dışı akciğer kanseri 30 hastaya ait veriler retrospektif değerlendirildi. PET/BT ve simülasyon BT görüntüleri tedavi pozisyonunda elde edildi. Hastaların görüntüleri önce sadece simülasyon BT görüntüleri kullanılarak oluşturulan gross tümör volüm (GTV) ve planlanan tedavi volüm (PTV)'ler daha sonra PET/BT'den elde edilen atenüasyon düzeltilmiş PET görüntüsününün simülasyon BT ile füzyonundan elde edilen GTV ve PTV'ler belirlendi. BT ve PET/BT'den elde edilen planlama volümleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastalar BT ve PET/BT'ye göre evrelendirilip evre değişimleri karşılaştırıldı.PET ile 21 hastada GTV'nin azaldığı, 9 hastada arttığı saptandı. PTV ise 23 hastada azalırken, 7 hastada artış gösterdi. Planlama volümleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).PET/BT ile yapılan evreleme 9 hastada evre değişikliğine neden oldu. Planlama ve evre değişiklikleri çoğunlukla lenf nodu aktivitesi ve atelektazi/pnömoni ile tümör sınır ayrımı ile ilgiliydi.Radyoterapi tedavi planlamasında PET/BT kullanımı, tümör yerleşiminin ve patolojik lenf nodlarını daha doğrulukla belirlenmesinde ve atelektazik akciğerden tümör ayrımına yardım etmekte yardımcıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate differences of therapy volumes between the positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) ?based and planning computed tomography (CT) ?based ones.In this study, data of 30 patients of with non-small cell lung cancer were retrospectively reviewed. Both CT and PET images were obtained in treatment position in a simulan fashion. Gross tumor volume (GTV)?s and planning target volume (PTV)?s were initially defined by using planning CT. PET images then corrected with planning CT images and the same volumes were obtained on this fused slices. CT-based and PET/CT-based volumes were compared. PET/CT-based and CT-based stages were also compared in order to find the existence of differences.Both GTVs and PTVs changed when PET data was taken into account.