Bilişim teknolojileri altyapı kütüphaneleri ile bilişim projeleri süreçleri ve bir uygulama çalışması
It project processes with information technologies infrastructure library and a case study
- Tez No: 307441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde bilgi teknolojileri sürekli gelişmekte ve teknoloji geliştikçe işletmelerin de rekabet avantajını kazanmak için kendi iş süreçlerini geliştirmeleri ve optimize etmeleri gerekmektedir. İşletmelerin BT birimleri zamanının çoğunu kullanıcının işine etki eden hataların düzeltilmesi, bu sorunlara neden olan BT bileşenlerinin değiştirilmesi için sarf edilir. Genelde, BT tarafından tespit edilen sorunların, hataların ya da gerekli değişimlerin sayısı kendi kapasitesini aşar, bu nedenle kaynaklarını en iyi hangi yöntemle kullanacağını belirlemelidir.Müşterilerin ve kullanıcıların diliyle BT hizmetlerinin fonksiyonellik, kullanılabilirlik, kapasite, güvenlik, destek ve değişim yönetimi boyutlarıyla yönetilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, BT hizmetleri yönetimi için ?BT işletmesi olarak ne yapmak istiyoruz? sorusuna yanıt ararken, BTAK (Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphaneleri) bu amaca nasıl ulaşılacağına odaklanır.
Özet (Çeviri)
In today?s business, Information Technologies growing continuously and companies need to improve and optimize their business processes to gain the competitive advantage. IT organizations spend much of their time with the failures that interrupt the user?s work, adding, modifying or replacing IT components to improve their functionality. In general, The number of problems, errors and changes to be addressed by IT exceeds its capacity, so it needs a way to determine how to best use its resources.In terms of customers? and users? language, IT services should be managed with functionality, availability, capacity, security, support and change management dimensions. Therefore, while IT services management answers ?What do we want to do as an IT organization? ?, ITIL (Information Technologies Infrastructure Library) focuses on how to reach this goal.