Bornova ilçesi'nde alan kullanım değişiklikleri ve potansiyeli arasındaki etkileşimlerin belirlenmesi
Determining interactions between land use change and land use potential in Bornova district
- Tez No: 307496
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı, İzmir İli Bornova İlçesi'nde alan kullanım değişimleri ve potansiyeli arasındaki etkileşimlerin coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama teknolojilerinden yararlanarak belirlenmesidir.Alan kullanım değişimleri Landsat uydu görüntüleri yardımıyla 1984 ve 2009 yılları arası için incelenmiş, ayrıca 2050 yılına yönelik alan kullanım değişim olasılıkları hesaplanmıştır. Potansiyelin belirlenmesinde ise çok kriterli karar verme yöntemi ile araştırma alanının Tarım, Yapılaşma, Ağaçlandırma ve Koruma bakımından uygunluk durumu incelenmiştir. Daha sonra, 2009 yılı alan kullanım yapısı ile potansiyeli karşılaştırılarak aralarındaki uyum durumu araştırılmıştır.Analizler sonucunda, 25 yıllık dönemde Bornova İlçesi arazilerinin %41'inde (8881 ha) alan kullanımlarının değişime uğradığı ve 2050 yılında da değişim oranının %42.96 olacağı belirlenmiştir. Alan kullanım potansiyelinin belirlenmesine yönelik çalışmalar, ilçenin en fazla Ağaçlandırma için uygunluk gösterdiğini (%45.98) ve güncel hali ile de arazilerin %68.94 oranında potansiyeline uygun olarak kullanıldığını ortaya koymuştur.Sonuç olarak, Bornova İlçesi'nde süregelen alan kullanım değişimlerinin doğal potansiyel üzerinde önemli bir risk oluşturduğu, bu olumsuzluğun önüne geçebilmek için de ekolojik bakış açısı ile hazırlanmış alan kullanım planlarının öncelikle yürürlüğe konulması gerektiği belirlenmiştir .
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the interactions between land use change and land use potential in Bornova district, Izmir, by using geographical information systems and remote sensing technologies.Land use change was analysed with the help of 1984 and 2009 Landsat images, and land use change possibility for the year 2050 was also calculated. Suitability of the area from the viewpoint of Agriculture, Settlement, Afforestation and Protection was analysed using multicriteria decision support system method. Afterwards, consistency between land use structure of 2009 and land use potential was investigated by comparing them.As a result of analysis, it is determined that land uses were changed by 41% (8881 ha) in Bornova district during 25 years period, and will change by %42.96 in 2050. The studies realized for determining land use potential displayed that the study area is suitable mostly for Afforestation (45.98%), and is used conformably to land potential by 68.94%.Ongoing land use change tendency in Bornova district puts pressure on natural land use potential, and land use plans prepared in accordance with the ecological approach should be put into force firstly to avoid the unfavorable situation.