Deneysel tavşan kranioplasti modelinde BİS-GMA/ BİS-EMA/ tegdma akrilik resim-cam seramik kompozitin osteointegrasyonunun değerlendirilmesi
The assesment of osteointegration of BİS-GMA/BİS-EMA/tegdma acrylic resin-glass ceramic composite: an experimental rabbit study
- Tez No: 307619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP ZİHNİ SANUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kalvarial defektler gerek kozmetik nedenlerden dolayı gerekse daha da önemli olarak içinde yer alan yapıların korunabilmesi amacıyla kapatılmak zorundadır. Rekonstrüktif biomateryal teknolojisindeki ve cerrahi tekniklerdeki gelişim sayesinde cerrahi sonuçlar günümüzde eskiye oranla daha başarılı olmuştur.Yöntem: Bis-GMA/Bis-EMA/TEGDMA akrilik resin-kombayt cam seramik kompozit sentetik kemik boşluk doldurucusunun kranial defektlerde anlamlı osteointegrasyon sağlayabilirliği 20 adet beyaz erişkin Yeni Zelanda tavşanının kullanıldığı bir deneysel çalışmada araştırıldı. Tavşanlar dört gruba ayrıldı: kraniektomi(n=6), kranioplasti(n=6), şam(n=6) ve kontrol(n=2) grupları. Kraniektomi grubunda kalvarial defekt uygulanarak defekt boş bırakıldı. Kranioplasti grubunda defektlere Bis-GMA kompozit ile rekonstrüksiyon uygulandı. Şam grubunda sedece cilt insizyonu yapıldı ve defekt oluşturulmadı. Ve kontrol grubuna herhangi bir cerrahi girişim uygulanmadı. Tüm deney hayvanları prosedürden altı ay sonra sakrifiye edildi ve materyaller makroskopoik, radyolojik ve histopatolojik olarak incelenerek Bis-GMA kompozitin osteointegrasyonu değerlendirildi.Bulgular: Makroskopik olarak Bis-GMA kompozitin tüm deneklerde defekti komplet olarak doldurduğu gözlemlendi. Hiçbir enfeksiyon belirtisi ve kemik kenarları ile Bis-GMA kompozit arasında boşluk gözlemlenmedi. Sonuçlar kozmetik görünüm açısından başarılı olarak saptandı. Radyolojik incelemelerde herhangi bir defekt veya sütür olmadan Bis-GMA kompozit ile kemiğin komplet apozisyonu izlendi. Radyolojik bulgular histopatolojik bulgularca desteklendi. Bis-GMA kompozit implantı çevreleyen herhangi bir fibröz bant formasyonu oluşmadan osteointegrasyonun tamamlanmış olduğu izlendi.Sonuç: Bu in-vivo çalışmanın bulguları Bis-GMA kompozitin tavşanlarda kalvarial defektlere uygulanımda 24. haftada anlamlı osteointegrasyon oluşturduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar Bis-GMA kompozitin kalvarial defektlerin rekonstrüksiyonunda güvenilir ve efektif olarak kullanılabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Calvarial defects must be closed for either cosmetic reasons, or more importantly, for protection of the calvarial contents. With the advent of reconstructive biomaterial technology and surgical techniques, the results are now more favourable than ever before.Method: The question whether Bis-GMA/Bis-EMA/TEGDMA acrylic resin-combeite glass ceramic composite syntetic bone void filler can provide satisfactory osteointegration in cranial defects was assessed in an experimental study using 20 New Zealand white adult rabbits. The animals were divided into 4 groups: craniectomy (n = 6), cranioplasty (n = 6), sham (n =6) and control (n = 2) groups. Treatment for each group was as follows: craniectomy group had calvarial defects that were left empty; on the cranioplasty group the defects were reconstructed with Bis-GMA composite; the sham group had only a skin incision and no defect; and in the control group no surgery was performed. All the animals were sacrificed 6 months after the procedures and the materials were examined macroscopically, histopathologically and radiologically in order to assess osteointegration of Bis-GMA composite.Findings: Macroscopically findings revealed that Bis-GMA composite has filled the defects completly. There wasnt any infection sign and there wasnt anydefect between the bone and Bis-GMA composite and the cosmetic outcomes were satisfactory. Radiological examination demonstrated almost complete apposition of the bone to Bis-GMA composite without any defect or sutures. Radiological findings were supported by the histopathologic examinations which revealed that osteointegration had been completed without any fibrous band formation surrounding the Bis-GMA composite implant.Result: The results represent the in-vivo study to show that the use of Bis-GMA composite leads to significant osteointegration at 24 weeks in rabbit calvarial defects. The results indicate that Bis-GMA composite may be considered a safe and effective material for the reconstruction of calvarial defects.