Primer Sjögren sendromlu hastalarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive dysfunction in primary Sjogren syndrome
  1. Tez No: 307620
  2. Yazar: MEHMET ENGİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMİNUR HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Romatoloji, Neurology, Rheumatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Primer Sjögren Sendromu, nörolojik tutulum da dahil ekzokrin bez dışı sistemik tutulumlarla da gideblen bir hastalıktır. Hastalarda unutkanlık ve benzeri kognitif problemler sık gözlenmektedir.Bu çalışmada amaç, Primer Sjögren Sendromlu hastalarda kognitif fonksiyonların değerlendirilmesidir. Çalışmaya, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları-Romatoloji polikliniğinde takip edilen veya yeni tanı konmuş 20 primer Sjögren hastası ve 20 ( yaş ve cins-uyumlu) sağlıklı kontrol alınmıştır. Tüm hastalarda duygudurum bozukluğu olmadığı teyid edilmiştir. Sözel öğrenme, hafıza ve dikkat fonksiyonlarını ölçen kognitif testler hastalara uygulanmıştır. Hastaların tümünde frontal lobda temsil edilen dikkat bozukluğu ve 15 (%75)'inde ise her iki hemisfer kaynaklı sözel öğrenme ve hafıza fonksiyonlarında hafif bozukluk tespit edilmiştir. Mevcut kognitif disfonksiyon tipleri literatür ile uyumlu bulunmuştur.Ancak kognitif fonksiyon bozukluğu sıklığı literatürden daha fazla olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sjögren syndrome is a multisystemic disease with manifestations of extraglandular disease including neurologic involvement. Most of the patients with Sjögren syndrome has symptoms of memory impairment and other cognitive complaints. In this study, we aimed to evaluate the cognitive functions of patients with primary Sjögren syndrome. Twenty patients diagnosed with Sjögren syndrome at the Internal Medicine-Rheumatology Clinic of Gazi University Faculty of Medicine and 20 age- and sex-matched healthy controls were included. None of our patients had any mood disorder. All of the patients had mild attention problem and 15 (75 %) of them had mild verbal learning and memory problems. These findings were compatible with current literature. However, the frequency of cognitive dysfunction in Primary Sjögren Syndrome was found higher than other studies.