The investigation of the effects of farm manure and different planting methods on phytophthora blight (Phytophthora capsici leonian.)in pepper
Çiftlik gübresinin ve farklı dikim yöntemlerinin biberde kökboğazı yanıklığı (Phytophthora capsici leonian.)hastalığına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 307692
  2. Yazar: MİYASER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada biberde kök ve kökboğazı yanıklığına neden olan Phytophthora capsici?ye karşı 2 farklı sulama sisteminin ve çiftlik gübresinin 3 farklı dozunun etkisi araştırılmıştır. Karık sulamadaki hastalıklı bitki oranı, tava sulamadakine oranla daha az olmuş ve istatistiksel olarak farklılık göstermişlerdir. Ancak bitki dikiminden sonraki yaklaşık 1 aylık süre sonunda sulama sistemleri arasındaki istatistiksel farklılık ortadan kalkmış ve sulama sistemleri hastalık oluşumu açısından benzer etkiyi göstermiştir. Gübre uygulamaları hastalık oluşumu açısından istatistiksel olarak hiçbir fark göstermemiştir. Aynı zamanda kontrol ile de hastalık oluşumu açısından bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Bu çalışma aynı alanda 2 kez tekrarlanmış ve benzer sonuçlar alınmıştır. Deneme alanındaki topraklardan yapılan izolasyonlar sonucunda en yaygın fungusların Penicillium, Alternaria, Aspergillus ve Rhizopus türleri olduğu görülmüştür. Özellikle Rhizopus spp. gübre uygulamasıyla 20-30 kat bir artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of two different irrigation systems and of three different doses of farm manure against pepper blight caused by Phytophthora capsici were investigated. Diseased plants rate have been less than in furrow irrigation compared to border irrigation and showed statistical difference. However, the differences between irrigation systems were disappeared approximately one month after planting at the end of period and irrigation systems showed similar effects according to disease occurence. Farm manure applications showed no statistically significant difference according to disease occurrence. In addition, there was no differences with control plots according to occurrence of the disease. Experiments were repeated two times in the same field and similar results were obtained. As a result of the from the soils of experimental area, the common fungal genus were Penicillium, Alternaria, Aspergillus ve Rhizopus. Especially, Rhizopus spp. increased 20-30 fold in manure applications.