Farklı organik gübrelerin bezelye (Pisum arvense) bitkisi üzerindeki fizyolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
İnvestigation of physiological and biochemical effects ofdifferent organic fertilizers on pea plant (Pisum arvense)
  1. Tez No: 679031
  2. Yazar: OSMAN KUZUDİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULCENAP CEVHERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada farklı organik gübrelerin bezelye bitkisi üzerindeki fizyolojik ve biyokimyasal etkileri araştırılmıştır. Bitkisel materyal olarak Ege tarımsal Araştırma enistütüsü müdürlüğü den temin edilen bezelye (Pisum arvense L.) türüne ait Taşkent çeşidinin tohumları kullanılmıştır. İklim odası koşullarında 60 adet beşer kg'lık çiçek saksısı içerisinde ekim işlemi yapılmıştır. Bezelye çeşidinin farklı organik gübrelerin etkilerinin farklı dozlardaki etkilerini ortaya koymak amacıyla organik gübreler kullanılmıştır. Organik gübre olarak çiftlik gübresi, güvercin gübresi, tavuk gübresi, solucan gübresi ve yarasa gübresi kullanılmıştır. Bu gübrelerde %0, %1, %2, %4 olmak üzere dört farklı doz uygulanmıştır. Yetiştirilen bitkiler altı hafta sonra hasat edilmiştir. Organik gübrelerin farklı dozlarında kök ve gövde boyları, yaş ve kuru ağırlıkları gibi büyüme parametreleri, kök ve yaprak gerçek su içerikleri (%GSİ), fotosentetik pigment konsantrasyonları, prolin birikimi, malondialdehit (MDA) miktarı, total protein fenol ve karbonhidrat miktarları araştırılmıştır. İstatistiki analiz olarak JUMP 7.0.1 paket programında Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physiological and biochemical effects of different organic fertilizers on the pea plant were investigated. Pea (Pisum arvense L.) obtained from the Aegean Agricultural Research Institute as a plant material) seeds of the Tashkent variety were used. In the climate room conditions, planting was performed in 60 five kg flower pots. Organic fertilizers have been used to show the effects of different doses of different organic fertilizers of the pea variety. Farm manure, pigeon manure, chicken manure, worm manure and bat manure have been used as organic manure. In these fertilizers %0, %1, %2, %4 four different doses were administered. The grown plants are harvested after six weeks. In different doses of organic fertilizers, growth parameters such as Root and stem height, age and dry weight, actual water content of Root and leaf (%GSI), photosynthetic pigment concentrations, Proline accumulation, malondialdehyde (MDA) amount, Total Protein phenol and carbohydrate amounts were investigated. As a statistical analysis, bidirectional analysis of variance was applied in JUMP 7.0.1 package program.