Azot eksikliğine bağlı stresin, fotobiyoreaktörde kültüre alınan phaeodactylum trıcornutum'un (Bacıllarıophyceae) lipid miktarına etkisi
The impact of stress depends on nitrogen limitation on lipid content of phaeodactylum tricornutum at photobioreactor
  1. Tez No: 307712
  2. Yazar: BURCU AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dışarı ortamda, tubular fotobiyoreaktörlerde kültüre alınan Bacillariophyceae sınıfına ait Phaeodactylum tricornutum (Bohlin)?da, lipid miktarının artırılması amacıyla uygulanan azot (N) sınırlamasının, hücre yoğunluğu, kuru madde, klorofil a, toplam karoten, protein ve lipid miktarı üzerine etkisi araştırılmıştır. Phaeodactylum tricornutum en uygun besi ortamında kontrol grubu olarak ve %50 oranında N?un eksiltildiği besi ortamında fotobiyoreaktörlerde kültüre alınmıştır. Çalışmada azot sınırlamasının kuru madde, klorofil a, toplam karoten ve protein miktarını azalttığı, ancak lipid oranını artırdırdığı belirlenmiştir. Kontrol grubunda lipid oranı %16.93, kuru madde miktarı 1.036±0.025 gL-1 ve protein %31.05 oranında belirlenirken, azot eksikliği uygulanan grupta lipid oranı %35.04, kuru madde miktarı 0.980±0.02 gL-1 ve protein oranı %8.87 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of nitrogen limitation applied with the intent to increase the amount of lipid in outdoor tubular photobioreactor systems, on cell density, dry matter, chlorophyll a, total carotene, protein and lipid content of Phaeodactylum tricornutum (Bohlin) that belongs to the Bacillariophyceae class were investigated. P.tricornutum was cultivated in appropriate medium as the control group, whereas P.tricornutum was cultivated in a medium where the N was reduced by 50% at photobioreactors. The study also determined that while nitrogen limitation decreases the amount of dry matter, chlorophyll a and the total carotene and protein amount, it increases the lipid ratio. The group in which N limitation, 35.04% lipid, 0.980±0.02 gL-1 content of dry matter and 8.87% protein was determined whereas 16.93% lipid, 1.036±0.025 gL-1 content of dry matter and 31.05% protein was determined in the control group.