Fotobiyoreaktörlerde ve havuzda kültüre alınan spırulına platensıs'in ürün verimliliği, protein ve lipid miktarlarının karşılaştırılması
A comparison of productivity, protein and lipid content of spirulina platensis in cultured in pond and photobioreactors
  1. Tez No: 307713
  2. Yazar: CANSEV AZGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mikroalg Spirulina platensis, tubular ve panel fotobiyoreaktörlerde ve havuzda Haziran ve Eylül aylarında kültüre alınarak, kuru madde, klorofil a, hücre yoğunluğu, protein ve lipid miktarlarının karşılaştırması yapılmıştır. Tubular fotobiyoreaktörde 4.951±0.03 gL-1 kuru madde miktarı ve %71.89±1 protein oranı ile en yüksek değerler elde edilirken, 2.710±0.02 gL-1 kuru madde ve %53.92±08 protein miktarları ile en düşük değerler panel fotobiyoreaktörde saptanmıştır. S. platensis?in havuzdaki kültüründe ise 3.150±0.08 gL-1 kuru madde miktarı ve %70,29±0,8 protein oranı belirlenmiştir. Haziran ve Eylül denemelerinde sıcaklık ortalamalarının benzer olduğu ve panel fotobiyoreaktördeki kültürün yüksek sıcaklıktan (39.35±1.82 °C, 40.22±0.70 °C) olumsuz etkilendiği gözlenmiştir. Havuz, panel ve tubular fotobiyoreaktör arasında en yüksek optik yoğunluk (3.280±0.009), lipid (%7.74±0.5) ve klorofil a (510.1±6 ?gL-1) miktarları tubular fotobiyoreaktörde üretilen kültürden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dry matter, chlorophyll a, cell density, protein and lipid production of microalgae Spirulina platensis culured in tubular and panel photobioreactors, pond in June and September were compaired. The highest dry matter of 4.951±0.03 gL-1 and 71.89±1% protein were determined from tubular photobioreactor, while the lowest dry matter of 2.710±0.02 gL-1 and 53.92±0.8% protein were recorded from panel photobioreactor. S. platensis cultured in the pond have 3.150±0.08 gL-1 dry matter and 70,29±0,8% protein. The water temperatures in June and September were similar, and it was observed that the culture in the panel was affected negative to the higher temperature (39.35±1.82 °C, 40.22±0.70 °C). The highest optic density (3.280±0.009), lipid (7.74±0.5%) and chlorophyll a (510.1±6 ?gL-1) amounts were obtained from the culture produced in the tubular photobioreactors.