Türkiye'de pamuğun uluslararası rekabet analiz ve rekabet koşullarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Analysis of international vompetitiveness of Turkish cotton and determininig the factors affecting it
  1. Tez No: 307759
  2. Yazar: ARZU KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada başta pamuk olmak üzere, pamuk ipliği ve pamuklu dokumanın Dünya ve Türkiye?deki üretim, tüketim ve dış ticaretindeki gelişmeler incelendikten sonra ülkemiz pamuğu ve pamuktan üretilen ürünlerin uluslararası ticaretteki rekabetçi konumu ve rekabetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma iki aşamadan oluşmuştur. İlk olarak pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu dokuma dış ticaretinde önemli paylara sahip ülkelerin rekabet konumunu belirlemek için Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (AKÜ) analizi yapılmıştır. İkinci aşamada ise ilgili sektörlerde ülkemizde faaliyet gösteren firmaların rekabetlerine etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla firmalarla anket gerçekleştirilmiştir. AKÜ hesaplamalarına göre Türkiye?nin pamuk dış ticareti rekabetinde karşılaştırmalı üstünlük değeri olumsuz iken, pamuk ipliği ve dokumada ise karşılaştırmalı üstünlük değeri olumdur. Anket sonuçlarında ise firmaların genel olarak yüksek maliyetler, finansman yetersizlikler, pazarlama ve satış kabiliyeti, yetersiz ar-ge çalışmaları vb. unsurlar nedeniyle rekabette zorlandıkları tespit edilmiştir. Bu kapsamda ülkemiz için stratejik önemi olan pamuk ve pamuğa dayalı sektörlerin piyasada rekabetçi konuma gelmeleri için gerekli çalışmaların ivedilikle planlanması ve uygulamaya geçirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to define the factors that affect the competitiveness and competitive position of cotton and cotton products in international trade. Primarily cotton was examined together with cotton yarn and cotton fabric. The production, the consumption and the development of cotton in foreign trade both in Turkey and in the World have also been analyzed in order to refine the study. This study consists of two phases. Firstly, RCA (Revealed Comparative Advantages) analysis were done in order to determine the position of countries holding significant shares in cotton, cotton yarn and cotton fabric foreign trade. In the second stage, surveys were carried out with the companies operating in related sectors in Turkey to identify the factors that affect their competitiveness. The calculations by RCA show that Turkey's comparative advantage value in cotton foreign trade is negative whereas the comparative advantage in cotton yarn and weaving is positive. In the survey results it is seen that the companies are having difficulties in competition due to factors such as high costs, financial failures, sales and marketing capabilities, insufficient research and development studies. In this context, it is critical to take the necessary steps in order to raise the cotton sector back to its competitive position which is strategically important for our country.