Ağaç altı otomatik organik gübre dağıtma makinası geliştirilmesi
Development of automatic organic fertilizer dispensing machine for under tree
- Tez No: 307798
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kimyasal gübreler, bitki besin elementi eksikliğini karşılamaya yönelik olduğu için atıldığı toprağın yapısına yönelik zararlı etkileri pek dikkate alınmamaktadır. Bu gübreler, toprağa atıldıktan hemen sonra topraktaki organizlamaların çalışmasını engellemektedir. Bu engelleme ilk olarak toprağın pH'nın değişmesi ile başlamakta ve topraktaki reaksiyonlar ile mikroorganizmal denge bozulmaktadır. Mikroorganizmal yaşamın olamadığı bir toprakta bitki artıklarının parçalanması söz konusu olmayacağı için topraktaki organik madde gittikçe fakirleşecektir. Yoğun kimyasal gübreleme sonucu toprak, organik maddelerce fakirleşmesi nedeniyle biyolojik aktivitenin azalması, toprağın yapısının bozulmasını da beraberinde getirmektedir. Yoğun şekilde kimyasal gübrelemeye devam edilmesi halinde de her sene topraklar daha da bozulacak, bitki gelişmesi yapılan kimyasal gübrelemenin yoğunluğuna bağlı olarak yavaşlayacak ve duracak, verim düşüşü yaşanacak ve çiftçimiz emeğinin karşılığını alamayacaktır. Bu çalışmada yukarıda sayılan olumsuzlukların azaltılması ve toprağın organik maddece zenginleştirilmesi için organik gübreleme yapacak yeni bir gübre dağıtma makinası dizayn edilmiştir. Bu makine ile, sadece ağaç tacı altına otomatik olarak organik gübre atan, boş alanları ise doğrudan geçerek minimum gübreleme yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since chemical fertilizers are suppliers of lack of plant nutrition, their harm for the soil structure is not considered enough. After fertilization, these fertilizers prevent organisms from working properly in the soil. This prevention first starts with the change in soil pH and the balance of the microorganisms breaks down with the reactions in the soil. Since it is impossible of decomposition of the plant residual in a soil where there is no microorganismal life, the organic matter in the soil will decrease In case of intensive chemical fertilizer application every year the soil will be damaged more and more, growing of the plants will slow down or stop associated with the chemical fertilizer application, yield will go down and farmers won?t be able to gain. As a summary, as a result of intensive chemical fertilizer application organic matter and humus rate in the soil will go down, biological activity will be less and fertilizers will be washed away since the loss of cling ability on the soil. As a result with the softening of top of the soil, the underside will be hard. In this study, reduction of the above-mentioned negative effects and organic fertilizer to enrich the soil organic matter fertilizer distributing a new machine has been designed to do. With this machine, just below the crown of the tree is automatically throwing organic fertilizer, directly through the minimum free space is intended to fertilization