Çukurova üniversitesi yerleşke alanında bazı bitki türlerinin renk etkinliklerinin belirlenmesi
Capturing accuracy of colour efficiency of plant species at Çukurova University
  1. Tez No: 307797
  2. Yazar: HÜLYA KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırmada Çukurova Üniversitesi yerleşke alanında kullanılan odunsu bazı türlerin yıl içindeki renk değişikliklerini belirlemek ve tasarım yönünden bazı önerilerde bulunmak hedeflenmiştir. Bu amaçla kampüs içinde farklı alanlarda kullanılan ve genelde on yaş ve daha olgun bireyleri olan bitkiler seçilmiştir. On yedi türe ait yetmiş altı birey üzerinde yapılan çalışmada bir yıl boyunca haftada bir kez gözlemler yapılmıştır. Kışın yapraklar tümüyle döküldükten sonra ve yaz döneminde de bitkilerde renklerde homojenlik görülen süre içinde gözlemler ayda bir kez ile sınırlandırılmıştır. Bir yıl içinde toplam 45 kez yapılan gözlemlerde yapraklardaki renk değişimleri ve oranları, yaprak döküm zamanları ve oranları, ilk yapraklanma zamanı ve oranları, ilk çiçeklenme dönemleri, çiçeklenmenin sona eriş zamanı ve oranları, ilk meyve zamanı, meyvenin sona eriş zamanı ve oranları belirlenmiştir. Ayrıca türlere ait bireylerin yaşam alanlarının belirli nitelikleri de ortaya konulmuştur. Gözlem yapılan bireylerde her gözlem döneminde olmak üzere toplam 9550 civarında fotoğraf çekilmiştir. Bu gözlemlerin yanı sıra yaprak ve çiçeklerin olduğu dönemlerde laboratuar ortamında renkölçerle L (parlaklık), a (kırmızı-yeşil), b (sarı-mavi) değerleri toplam 30 kez ölçülmüştür. Sonuçta bütün veriler bir araya getirilerek türlerin renkleri ile hangi dönemlerde etkili oldukları ortaya konulmuştur. Tasarımda renk algısını oluşturmada kullanılmak üzere denemede ele alınan türlerin kullanımına yönelik bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to contribute to how the colour of woody landscape plants might change over the course of a year and planting design at Çukurova University campus. The individual plants are selected from ten year old plants and mature plants in many different areas on the campus. Seventy six individual plant species are selected from seventeen plant families for weekly observation for a year. In one year, a total of 45 observations was made and the following data was collected, changes and rate of change of the leaf-color, timing and rate of leaf-fall, first leafing dates and rate of leafing, first and last flowering dates and rate of flowering, first and last fruiting dates and rate of fruiting. Also the individuals of plant species'usefulness of habitat-relationship has been discovered. In all periods, the data which were effective in bringing together the colors of the species have been introduced. In addition to these observations colorimeter, L (white to black), a (green to red) b (blue to yellow) values were also measured a total of thirty times in the laboratory during periods of leafing and flowering. In the summer leaves are completely homogeneous in cover and for some plants this is limited to once a month during the time observations. Leaf-fall is completed in winter. Throughout the summer period, the plants are homogeneous in color and observation is limited to once a month. By winter, leaf-fall is completed. During the observation period, a total of 9550 photographs of individual species were taken for the study. In an attempt to create a perception of the colors to be used in the design for the years of the products discussed, a number of recommendations have been developed.