Konya kentsel atık sularının tarımsal sulamada kullanılması ve mısır bitkisi yetiştiriciliğine etkileri
The using of the urban waste water on agricultural irrigation on Konya and the effects on maize farming
  1. Tez No: 307806
  2. Yazar: ŞERİFE ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA KANBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde artan kentleşmeye bağlı olarak deşarjı da artan atık suların arıtılarak ve seyreltilerek bitkisel üretimde yeniden değerlendirilmesine yöneliktir. Denemede kullanılan suların içerikleri incelenmiş; pH, EC, SAR, AKM, KOİ, BOİ5, Toplam N ve P içerikleri ve TFK, Cd değerlerinden dolayı kullanımının mümkün olmadığı görülmüştür. Mısır bitkisinin gelişiminde; çiçeklenme süresinin ve vejetasyon süresinin önemli ölçüde değiştiği, hasat indeksinin düştüğü, kuru madde üretiminin yükseldiği ve koçan boyu, koçan eni ve BDA gibi verim unsurlarının etkilenmediği sonucu saptanmıştır. Verim ve koçanda dane sayısı kentsel atık su ve temiz su kullanımıyla aynı iken, arıtılmış su kullanımı ile düşmüştür. Bitki analizlerinde kentsel atık su kullanımının N içeriğini kök, toprak üstü aksan ve danede, P içeriğini kök ve danede, K içeriğini kökte Ca içeriğini toprak üstü aksan ve danede, Mg içeriğini kök ve danede artırdığı saptanmıştır. Fe, Zn, Cu içerikleri kök, gövde yaprak ve danede atık su kullanımı ile artarken Mn içeriği, sadece toprak üstü aksanda artmıştır. Pb ve Ni içerikleri düşük miktarda olmakla, atık su kullanımının sürekliliği ile bitkide birikme eğilimi gösterirken, Cd içeriği, bitkide yüksek miktarda saptanmıştır. B ve Al içerikleri ise yapraklarda yüksektir. Deneme topraklarında atık su ve atık su kaynaklı suların kullanımı ile toprakta pH hafif azalış gösterirken, EC artmış, kireç ve organik madde miktarları değişmemiştir. Toprakların N, P, K, Zn, Mn ve B içerikleri ve TFK sayısı artarken, Fe, Cu, Ni ve Pb içerikleri değişmemiştir. Çalışmada kentsel atık su ve kentsel atık suların arıtılarak ve seyreltilerek mısır bitkisinin yetiştiriciliğinde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Ancak, tuzluluk kontrolü, mikrobiyolojik arıtım ve ağır metal arıtımı yapılmadan, atık ve atık su kaynaklı karışımların kullanılması, toprakların çoraklaşmasını ve mikrobiyal kirlenme oranını ve kirlenmenin sürekliliğini önemli ölçüde etkileyeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, wastewater based on today's increasing urbanization, the increasing discharge of it, by treatment and mixing equal amounts for reuse in agricultural production have been assessed. The content of water used in the trial were examined according to ,the during irrigation season and pH, EC, SAR, TSS, COD, BOD5, Total Nitrogen and Phosphorus contents, and Fecal Coliform, Cd values were not possible to the reuse. Also concluded that significantly changed the flowering time and the vegetation period on plant development of maize. Low harvest index and high dry matter production have been identified by reuse waste water and its versions. Yield components as ear length and ear width and TKW were not affected by use wastewater and water, which waste water source. The yield and the number of grain on ear of yield components are the same by use urban wastewater and clean water, and are low by the use of treated water. According to plant analysis, the use of urban wastewater increased during the harvest period, amounts of N in the all plant organs, amounts of P in roots and grain, amounts of K in roots, amounts of Ca in trunk, leaves and grain, amounts of Mg in roots and grain. While the amounts of Fe, Zn, Cu increased in the all plant organs. The amounts of Mn only increased in the trunk and leaves. Although low amounts of Pb and Ni contents, tended to accumulate in the plant to the continuity of the use of wastewater, Cd content was found high amounts of the plant. The amounts of B and Al increased in leaves. Water used for the experiment showed a slight decrease in the soil pH, in the EC increased amounts of lime and organic matter has not changed. N, P, K, Zn, Mn and B contents and the number of TFK increased in the soil. Fe, Cu, Ni and Pb contents have not changed. The conclusion has been reached that maize can be grown using waste water in agriculture but significantly would affect without controlling of the heavy metal treatment, salinity and wastewater management because of microbiological treatment the rate of microbial contamination and sustainability of pollution.