BiXO3 (X:Al, Co, Cr, Sc, Y) Bileşiklerinin yapısal, elektronik ve dinamik özelliklerinin AB initio yöntemiyle incelenmesi
Investigation of the structural, electronics and dynamical properties of BiXO3 (X:Al, Co, Cr, Sc, Y)compounds by AB initio
- Tez No: 307807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇABUK, DOÇ. DR. ENGİN DELİGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez calısmasında, tetragonal BiCoO3, rombohedral BiAlO3 ve BiYO3, ve monoklinik BiCrO3 ve BiScO3 kristallerinin yapısal, elektronik, elastik ve titresim özellikleri norm-koruyan psodo-potansiyel ve yogunluk fonksiyoneli teorisine dayanan ab initio metoduyla incelenmistir. Hesaplanan orgu parametreleri, acılar ve atomik pozisyonlar mevcut deneysel ve teorik verilerle uyumludur. Enerji bant yapısı, BiCoO3, BiAlO3, BiYO3 ve BiScO3nin dolaylı bir bant aralıgına sahip oldugunu gostermektedir. BiCrO3 kristali spin as¸agı ic¸in bir dolaylı bant aralığına sahiptir, buna kars¸ın spin yukarı ic¸in bir bant aralıgı gözlenmemistir. Durum yogunlugu ve Born efektif yuk tensorunun analizi, X-O ve Bi-O baglarının guclu hibritlesmis¸ kovalent baglar oldugunu gostermektedir. Elastik sabitler hacmini koruyan teknik kullanılarak elde edilmis¸ olup, BiXO3 kristalleri mekanik olarak kararlıdır. BiXO3 kristallerinin fonon dispersiyon egrileri, direkt metot kullanılarak elde edildi. Boyuna/enine optik fonon kiplerinin yarılması, super hücrede hesaplanan fononlarla tahmin edilir. BiXO3 kristallerinde fonon dispersiyon egrileri yumusak kipler gostermektedir ki bunlar bir fazdan baska bir faza gecisleri yonetirler.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the structural, electronic, Born effective charges, elastic and vibrational properties of tetragonal BiCoO3, rhombohedral BiAlO3 and BiYO3, and monoclinic BiCrO3 and BiScO3 crystals are investigated by using ab initio calculation method within norm-conserving pseudopotentials and density functional theory. The calculated equilibrium lattice constants, angles and atomic positions are in reasonable agreement with the available experimental and theoretical datas. Energy band structures show that BiCoO3; BiAlO3; BiYO3 and BiScO3 have an indirect band gap. BiCrO3 crystal has an indirect band gap for down-spin, whereas a band gap for upspin is not observed. The density of states and Born effective charges tensor analysis show that X-O and Bi-O bands are in covalent bonding with a strong hybridization. The elastic constants were obtained using ?volume-conserving? technique show that BiXO3 crystals are mechanically stable. The phonon dispersion curve for BiXO3 crystals was derived using the ?direct method?. The longitudinal/transverse optical phonon modes splitting are estimated by calculating phonons from the supercell. The phonon dispersion curves for BiXO3 crystals show the soft modes which lead from the phase to other phase transition.