Ratlarda inkomplet serebral iskemi vereperfüzyon sonrası n-metil-d-aspartatantagonisti olan magnesyum ve ketaminin apopitoz düzenleyen proteinlere olan etkilerinin karşılaştırılması
The effect of the ketamine and magnesium on the expression ofapoptosis-regulating proteins after incomplete cerebral ischemia and reperfusion in rats
  1. Tez No: 307819
  2. Yazar: AKIN BIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVAL BOZTUĞ UZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beyin dokusunun iskemiye toleransı çok sınırlıdır. Beyni besleyen bütün damarlarda kan akımı kesildiği zaman, iskemiye hassas bölgelerde 6-8 dakika içerisinde kalıcı hasar meydana gelir. Kan akımının azaldığı ancak kalıcı hasarın henüz oluşmadığı beyin bölgesine kurtarılabilir doku (penumbra) adı verilir ve bu doku günümüzde tedavi yaklaşımlarının temel hedefini oluşturur. Bu çalışmanın amacı, inkomplet serebral iskemi ve reperfüzyon sonrası iki NMDA reseptör antagonisti olan Magnezyum ve Ketaminin serebral iskemi sonrası gelişen sekonder nöral hasara olan etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya 250-350 gr ağırlığında Wistar cinsi erişkin dişi 36 rat alındı. Ratlar altı gruba ayrıldı. Bütün ratlara femoral arteriyel ve venöz kanülasyon uygulandı, trakeostomi açıldı ve ratlar mekanik ventilatöre bağlandı. İnkomplet serebral iskemi oluşturulan gruplarda tek taraflı karotis arter klemplendi, hemorajik hipotansiyon oluşturularak orta arter basıncı 35-40 mmHg arasında tutuldu. Bütün ratlara vecuronyum bromür (0,1 mg/kg) ile kas gevşemesi ve fentanil (1 g/kg) ile analjezi sürekli infüzyon ile sağlandı. Ketamin verilip iskemi oluşturulan ve iskemi oluşturulmayan gruba 1 mg/kg ketamin verildi. İskemi oluşturulan magnezyum grubuna iskemi öncesi 600 mg/kg ve reperfüzyon döneminde 300 mg/kg magnezyum verildi. İskemi oluşturulmayan magnezyum grubuna 300 mg/kg magnezyum verildi. 4 saatlik çalışma sonunda ratlar dekapite edildi. İskemik sahadan alınan örneklerden Western blot yöntemi ile proapopitotik ve antiapopitotik proteinler incelendi. İnkomplet serebral iskemi ve reperfüzyon sonrası iki NMDA antagonisti olan ketamin ve magnezyumun apopitozu engelleyerek nöroprotektif etkileri arasında magnezyumun ketamine göre daha etkin olduğunu tespit ettik. Sonuç olarak; Yapılan çalışmalarda ketamin ve magnezyum?un çok farklı dozlarda kullanılması, ortak bir dozun belirlenememesi ve klinik çalışmaların yetersiz olması nedeniyle bu alanda bir çok yeni çalışmaya ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Tolerance of brain tissue to ischemia is very limited. When the blood flow to the arteries feeding the brain is lost, permanent damage in ischemia sensitive regions occurs within 6-8 minutes. The brain region with diminished blood flow but not yet had the permanent damage is called the recoverable (penumbra) tissue. This tissue is the main target for todays therapeutic interventions. The purpose of this study is to evalute the effects of Ketamin and Magnesium, which are two NMDA receptor antagonists, on the secondary neural damage after incomplete serebral ischemia and reperfusion. In this study, 36 adult female 250-350 gr Wistar rats were allocated to six study groups. Femoral arterial and venous cannulations were performed in all rats. Tracheas were intubated and rats were connected to the mechanical ventilator. In the incomplete cerebral ischemia group, carotis artery was clemped unilaterally and mean arterial pressure was kept at 35-40 mmHg by hemorrhagic hypotension. Vecuronyum bromur (0.1 mg/kg) were given to all the rats for muscle relaxation and analgesia was acheived with continuous fentanyl infusion (1?g/kg/hour). In the ketamin groups 1 mg/kg ketamin were given both to the ischemia employed groups and non-ischemic groups. In the magnesium groups which ischemia was employed, 600 mg/kg magnesium was given before ischemia and 300 mg/kg during reperfusion. Only 300 mg/kg magnesium was given to the rats in the non-ischemia magnesium groups. Rats were decapitated after 4 hours study time. Pro and antiapoptotic proteins were assessed in the tissue samples taken from ischemic areas by Western blot technique.