Kadın cinayetlerinin adli tıp açısından değerlendirilmesi
Evaluation of homicides in women in point of forensic medicine
  1. Tez No: 307820
  2. Yazar: AKIN TÜTÜNCÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA Y. KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kadın cinayetleri gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerin ortak sorunlarındandır. Ülkemizin en yoğun göç alan kentlerinden biri olan Antalya?da kadın cinayetleri, otopsi bulguları, sanık özellikleri, cinayet gerekçeleri gibi bulgular bir arada değerlendirilerek diğer disiplinlerin de çalışmalarında kullanabilecekleri küçük bir veri tabanı oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırma 1996-2005 yılları arası 10 yıllık bir dönemi ve 79 karar kartonuna ulaşılabilen 141 olguyu kapsamaktadır. Bu süre zarfında yapılan kadın otopsilerinin yaklaşık % 30?unu cinayet olguları oluşturmaktadır. Öldürülen kadınların çoğunluğu 21-35 yaş arasındadır. Cinayetlerin %43?ü ateşli silahlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmamızda en dikkat çeken bulguların başında kadın cinayetlerinin çoğunun eş cinayeti (% 33.3) şeklinde gerçekleştirilmiş olduğudur. Eş cinayetlerinin % 48.1?i kadının evinde meydana gelmektedir. Bu bulgumuz da diğer ülkelerde yapılan benzer çalışmalarla uyum göstermektedir
Özet (Çeviri)
The murder of woman is the common problem of developed or developing countries. In Antalya where the most migration density occurs, the murder of woman, autopsy data, specificity of the accused person and the reason of murder were evaluated together and they were tried to form as a small data basis for the other usage. The search contains 79 resolution in 141 events between 1996 and 2005 in ten years period. This period showed us that about 30% of woman autopsy was because of the murder. The women who were killed are between 21 and 35. 43% of the murder was done using gun. The most attractive point of our search was that the women- murder were occured by their partners (about 33.3%). 48% of partner murder was occured in woman house.This data also showed the same results as the studies of other countries.