Acil serviste üriner enfeksiyon şüphesi nedeniyle idrar kültürü alınan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patients whose urine cultures have been taken at the emergency service because of urinary tract infection suspicion
  1. Tez No: 307822
  2. Yazar: ALİ ERHAN NOKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada acil serviste üriner enfeksiyon düşünülen ve idrar kültürü gönderilen hastaların kültür sonuçlarıyla ve antibiyotik dirençlerini ve üriner enfeksiyonla ilişkili parametreleri değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma 01 Ocak 2010 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi?ne başvuran 16 yaş üstü olan ve idrar kültürü alınan hastaların dosyaları geriye dönük taranarak gerçekleştirildi. Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Acil Servisinde idrar kültürü alınan 444 hasta alındı. Hastaların %42,3?ü erkekti. İdrar kültürlerinde en çok üreyen patojen E.coli idi. Çalışmada siprofloksasin direnci %26,9, Trimetoprimsülfametoksazol direnci %37,8 olarak tespit edildi. İdrar kültürü sonucuyla ilk başvuruda tedavi başlama ya da başlamamanın uygunluğu karşılaştırıldığında 130 (%29,3) hastada uygun tedavi başlandığı tespit edildi. Üriner enfeksiyon ile ilişkili parametreleri tespit edebilmek amacıyla yapılan lojistik regresyon analizinde çubuk testinde nitrit pozitifliği (Odds oranı:8,27 %95 CI 3,84-17,80), idrarda lökosit varlığı (Odds oranı:3,28 %95 CI 1,73-6,23) ve dizüri (Odds oranı:2,25 %95 CI:1,38-3,67) istatisksel anlamlı bulundu. Çalışmamız sonuçlarına göre üriner enfeksiyon nedeniyle sık kullanılan antibiyotiklere yüksek oranda direnç olduğu tespit edilmiştir. Komplike üriner enfeksiyon düşünülen hastalarda bu durumun göz önüne alınarak antibiyoterapinin başlanması ve idrar kültürü gönderilmesi uygun olabilir. Klinik karar ile enfeksiyon tedavisi başlanırken dizüri, nitrit testi, lökosit esteraz testi gibi basitçe değerlendirilebilecek parametrelerin kullanılması uygun tedavi verme konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the patients?, who are considered as having a urinary tract infection at the emergency service, and whose urine culture has been sent, cultur results, antibiotic resistance and the parameters related to urinary tract infection. The study has been performed by retrospectively scanning the folders of the patients, who are over the age of 16, and whose urinary cultures have been taken, referred to The Emergency Service of Akdeniz University between the dates of 01 January 2010 and 31 December 2010. 444 patients, whose urinary cultures have been taken at The Emergency Service of Akdeniz University, have been included to the study. 42.3% of the patients were male. The most common pathogen reproduced in the urinary cultures was E.coli. Ciprofloxacin resistance determined as 26.9%, trimethoprim sulfamethoxazole resistance determined as 37.8% at the study. When the appropriateness of starting or not starting a treatment at the first reference has been compared it is determined that in 130 (29.3%) patient the appropriate treatment had been started. In logistic regression analysis, which is done to state the parameters related to urinary tract infection, nitrite positivity at strip test (odds ratio: 8.27 95% CI 3.84-17.80), leukocyte presence in urine (odds ratio:3.28 95% CI 1.73-6.23), and dysuria (odds ratio:2.25 95% CI:1.38-3.67) are found statically significant. According to our study results, it is determined that there is a high rate of resistance to the antibiotics which are used for urinary tract infection. When this situation cosidered, it might be appropriate to start antibiotic treatment, and send urine culture for the patients who are considered as having a complicated urinary tract infection.