Böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda %0.9 nacı, ısolyte s ve ringer laktat'ın karşılaştırılması
A comparison of %0.9 naci, lactated ringer?s and isolyte s solutions in patients undergoing renal transplantation
  1. Tez No: 307869
  2. Yazar: HALİL TAYİP SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİYE HADİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Böbrek transplantasyon cerrahisi uygulanan hastalarda intraoperatif sıvı elektrolit ve asid baz dengesini korumak önemli bir konudur. Biz çalışmamızda bu hastalarda intraoperatif farklı kristaloid solüsyonların verilmesi sonrası asid baz dengesi, potasyum ve laktat değerlerinde oluşacak değişiklikleri gözlemeyi ve ideal olarak verilmesi gereken intraoperatif infüzyon sıvısını bulmayı amaçladık. Çalışmamızı genel anestezi ile böbrek transplantasyonu yapılan, ASA III-IV grubunda yer alan 18-65 yaş arası toplam 90 hasta üzerinde gerçekleştirdik Hastalar rastgele otuzar kişilik üç gruba ayrılarak 20-30 ml/kg/st olacak şekilde Grup İye İzotonik NaCI , Grup RL ye ringer laktat, Grup İS? e İsolyte S verildi. Operasyon başlangıcından itibaren operasyon sonuna kadar belirli aralıklarla SKB, DKB, OKB, SVB, SpO2 ve KAHları ölçülüp kaydedildi. Ayrıca sıvı infüzyonuna başlandıktan sonra operasyon sonuna kadar belirli aralıklarla kan gazı parametrelerine bakıldı. Kan gazı analizleri ile tüm gruplarda PCO2?nin sabit tutulması sağlandı (35 mmHg). Vücut ısıları sabit tutuldu (360C). Grup İde operasyon sonunda pH değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşme olduğu görüldü. Grup RL de laktat değerinde anlamlı bir yükselme olmasına rağmen pH değerinde bir değişiklik olmadı. Grup İSde ise pH değerlerinde ve laktat değerlerinde anlamlı bir değişiklik olmadı. Grup RL ve Grup İS de potasyum değerlerinde Grup İ ile karşılaştırıldığında bir artış gözlenmedi. Sonuç olarak, komplike olmayan ve operasyon zamanı çok uzun sürmeyen böbrek transplantasyonu yapılan hastalarda izotonik NaCI, ringer laktat ve isolyte S solüsyonlarının üçününde kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
It is important to keep fluid, electrolyte and acid base balance in patients undergoing renal transplantation intraoperatively. In our study, we aimed to observe the changes of acid base balance, potassium and lactate levels after the administration of different cristaloid solutions and to determine the ideal intraoperative infusion fluid for this group of patients. 90 patients in total aging between 18 and 65 years whose ASA scores were 3 and 4 were included in this study. The patients were randomised for creating three equal groups in which Isotonic Sodium Chloride (Group I), lactated Ringer?s (Group RL) or Isolyte S (Group IS) was administered at a dose of 20 ? 30 ml/kg/h. From the beginnig to the end of operation, systolic, diastolic and mean blood pressures, central venous pressures, periferic oxygen saturations and heart rates were recorded in intervals. Additionally, after the beginning of the administration of fluids, arterial blood gas analysis were obtained and recorded. By data obtained from blood gas analsis, partial carbon dioxide pressures were kept constant. ( about 35 mm Hg). Body temperatures were kept constant at 36°C. At the end of the operation, a decrease was seen in pH values in Group I with a significant difference. Despite the increase in lactate levels, there wasn?t any changes in pH levels in Group RL. For Group IS, there wasn?t any significant changes in both lactate and pH levels. Whe compared with Group I, there were no increases in potassium levels in Group RL and Group IS. As a result, we concluded that all of the Isotonic Sodium Chloride, lactated Ringer?s and Isolyte S solutions can be used in non complicated and not too long lasting renal transplantation operations.