N-butil-2-siyanoakrilat ile ticari siyanoakrilat'ın yara iyileşmesi ve komplikasyonlar bakımından karşılaştırılması
Comparison of n-butyl-2-cyanoacrylate and commercial cyanoacrylate for wound healing and complications
  1. Tez No: 307871
  2. Yazar: HASAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı standart yapıştırıcı olarak kullanılan ticari bir ürün olan siyanoakrilat ile tıbbi amaçlı kullanım için üretilen N-bütil-2-siyanoakrilatın ratlarda oluşturulan kesi modellerinde, kozmetik ve histokimyasal bakımdan yara iyileşmesi ve komplikasyonları arasında fark olup olmadığını belirlemektir. Bu deneysel çalışmada sırt bölgesine ikişer adet insizyon yapılan 18 dişi Winstar rat alındı ve 3 gruba ayrıldı. Altı ratın kesileri doku yapıştırıcısı, diğer altısının kesileri ticari siyanoakrilat ile kapatıldı. Altı ratın kesileri ise sekonder iyileşmeye bırakıldı. 7. gün ve 21. günlerde her gruptan 3?er rat ötanize edildi. Kozmetik değerlendirme için fotoğrafları çekildi ve gruplandırmadan habersiz bir plastik cerrahi uzmanı tarafından 100 mm?lik görsel analog skala üzerinde skar gelişimi bakımından değerlendirildi. 7. gün ve 21.günde alınan doku örnekleri gruplandırmadan habersiz bir histolog tarafından histopatolojik açıdan incelendi. Histopatolojik incelemede ticari siyanoakrilat kullanılan kesilerde doku yapıştırıcısına oranla daha fazla oranda epitelizasyon, inflamasyon, fibrozis, bağ dokuda açılma ve yabancı cisim reaksiyonu olduğu görüldü. Kozmetik iyileşme bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Ticari kullanım için üretilen siyanoakrilat yapıştırıcılar, canlı dokuda epitelizasyon gelişimi, inflamasyon oluşumu, fibrozis varlığı, bağ dokuda açılma ve yabancı cisim reaksiyonu bakımından daha kötü oranda histopatolojik sonuçlara neden olduğundan cilt kesisi onarımında kullanılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the cosmetic and histochemical aspects of cyanoacrylate (a commercial product used as standard glue) to N-butyl- 2-cyanoacrylate (produced for medical purposes) on rat incision models. Eighteen female Winstar rats were subjected to two insicions on the dorsal region and were divided into 3 groups. Incisions of six rats were closed by tissue adhesive and another six by commercial cyanoacrylate. Other six rats were left for seconder wound healing. Three rats were euthanized on the 7th day and the other 3 were euthanized on 21st day of the procedure. Photographs of the incisions were taken for cosmetic evaluations and evaluations were done by a plastic surgeon that was blinded to the grouping, on a 100 mm visual analog scale according to the development of a scar tissue. Tissue samples which were taken on the 7th and 21st days of procedure were histopathologically evaluated blindly by a histologist. Histopathological evaluation revealed more epithelialization problems, and more inflammation, fibrosis, dehiscence on connective tissue and foreign substance reaction with the use of commercial cyanoacrylate. Statistically significant difference was not found among groups according to the cosmetic healing. Cyanoacrylate glues produced for commercial purposes should not be used for the repair of skin lacerations due to the worse histopathological results of epithelialization, inflammation, fibrosis, dehiscence on connective tissue and foreign substance reaction.