Sütür materyali ile n-butil-2- siyanoakrilatın insizyon yaralarının iyileşmesi üzerindeki etkilerinin in vivo ve in vitro yöntemlerle araştırılması
- Tez No: 16741
- Danışmanlar: PROF.DR. KENAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Ağız bölgesinde yapılan cerrahi girişimlerde operasyon süresinin kısalığı ve hastanın postoperatif dönemi rahat geçirmesi önemli bir konudur. Bu dönemde cerrahi işlemin ağız fonksiyonları üzerine getirdiği kısıtlamanın çabuk ortadan kalkması dokuların hızlı ve sağlıklı iyileşmesine bağlıdır. Tarafımızdan gerçekleştirilen çalışmada, ağız cerrahisinde sık kullanılan ipek sütürlerle, sentetik doku yapıştırıcısı olann-butil-2- siyanoakrilat (Histoacryl) bileşiğinin insizyon yaralan üzerinde iyileşmeye olan katkıları karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, ilk etapta deneysel hayvan çalışması ile ipek sürürlerin ve Histoacryl'in, deneklerde oluşturulan insizyon yaralarının iyileşmesi üzerinedeki etkileri, histopatolojik olarak incelenmiş ve elde edilen veriler değerlendirildiğinde ipek sütürlerin yabancı cisim dev hücre reaksiyonuna ve inflamasyona yol açarak, özellikle ilk dönemlerde iyileşme sürecini uzattığı, Histoacryl'in ise iyileşmeyi hızlandırdığı sonucuna varılmıştır. Dişeti fibroblast ve verro hücreleri kullanılarak gerçekleştirilen hücre kültürü çalışmalarında, bu hücre grubu üzerinde, Histoacryl'in sitopatik etkisi gözlenmiş, ancak in vitro çalışmada elde edilen bulguların klinik çalışmalarla bağdaşmadığı görülmüştür. Hastalar üzerinde yapılan klinik çalışmanın postoperatif 7. gününde sütür ve Histoacryl uygulanan bölgelerden alman doku örneklerinin elektron mikroskopik incelenmesinde sitopatik etkinin canlı organizmalar üzerinde geçerli olmadığı bulunmuş ve bunun nedenleri açıklanmıştır. Histoacryl monomerinin beş standart bakteri 65susu üzerinde antibakteriyel etkisi olduğu gözlenmiş ve oral flora yönünden iyileşme döneminde bu yararlı özelliğinin önemi vurgulanmıştır. Histoacryl'in, iyileşmekte olan insizyon yarasının dış ortamdan izolasyonunu gerleştirerek; sağlıklı iyileşmeye olan katkısından, güçlü hemostatik etkisinden ve kolay uygulanabilir olmasından dolayı sütürlere kıyasla birçok yönden avantajlı olduğu görülmüştür. Bu tür özellikleri nedeniyle Histoacryl'in ağız cerrahisi alanında ipek sütürlere alternatif olarak kullanılabileceği görüşü birçok araştırmacı gibi bizim tarafimızdan da desteklenmiştir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Short operation time and comfortable postoperative period for the patient with minimal complaints are the major factors for oral surgical procedures. During this period, the limited oral functions due to the operation can be regained immediately if the healing process is quick and healthy. In this study silk sutures and synthethic tissue adhesive n-butyl-2- cyanoacrylate (Histoacryl) were compared on the back of the guinea pigs. After making two skin incisions one side was sutured and the other side was treated with Histoacryl. Histopathologic study showed that, when comparing two methods of wound closure the inflamation and foreign body giant cell response was less than in sutured tissue and healing was better. In in vitro cell culture experiments that consisted primary fibroblasts and verro cells, it is observed that the Histoacryl monomer established cytopatic effects on these cells. In contrast, clinical and electron microscopic results revealed that this type of side effect is not valid for living organisms, due to the possible effects of some protective mechanisms. Besides this, antibacterial properties of Histoacryl and its importance in oral surgery were also noted in our study. We concluded that, Histoacryl can be an alternative to the sutures in oral surgical procedures with its hemostatic properties, ease of application and its ability of isolating the wound from the external stimulations during the healing period. 67