Kafatası kırıklı ölüm olgularının adli tıp açısından değerlendirilmesi
Evaluation of death cases with skull fractures from the aspect of forensic medicine
  1. Tez No: 307874
  2. Yazar: HAŞİM TEKŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA Y. KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Adli Tıp Kurumu Antalya Morg İhtisas Dairesinde 01 Mayıs 2005 - 30 Nisan 2011 tarihleri arasındaki 6 yıllık sürede otopsisi yapılan 3000 olgunun, raporları, fotoğrafları ve ölü muayene tutanakları geriye dönük olarak taranarak, kafatasında kırık bulunan 520 vaka değerlendirmeye alınmıştır. Bu olgular, yaş, cinsiyet, ölüm nedeni, ölüm şekli, travma nedeni, toksikolojik tetkik sonuçları açısından değerlendirilmiştir. Olguların %84,6sının erkek, %15,4ünün kadın olduğu saptanmıştır. Olgu sayısı en fazla 21-30 yaş aralığındaydı. Ölüm orijinine göre her iki cinsiyette de birinci sırada kazalar, sonra cinayet ve intihar geliyordu. Kazalar içerisinde en fazla görülen %41,8 ile trafik kazaları ve %41,3 ile yüksekten düşmelerdi. Travma nedenine göre; en çok görülen ateşli silah yaralanmalarını (%44,8), sonra yüksekten düşmeler (%25,4) ve trafik kazaları (%15,2) takip ediyordu. Tüm olgular içinde en fazla görülen kırık şekli, lineer kırık ve en fazla kırık oluşan kafatası kemiği ise temporal kemikti. Trafik kazası sonucu ölen olguların %40,5inin kanında etil alkol saptandı. Dış muayenede periorbital ekimoz ve otoraji bulunan olgularda yüksek oranda kaide kırığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, 520 cases with a skull fracture were evaluated by retrospectively examining the reports, photographs and death examination notes out of 3000 incidents that were autopsied during a 6-year period, between 01 May 2005 and 30 April 2011, at the Antalya Morgue Unit of Council of Forensic Medicine. Age, gender, cause of death, manner of death, cause of trauma, and toxicological test results of cases were considered. The cases consisted of 84,6% male and 15,4% female. The most frequent age group was 21-30. The main cause of death was accidents, followed by homicides and then suicides for both males and females. The most common accident types were traffic accidents with a rate of 41,8% and falls with 41,3%. The main cause of traumas was gunshot wound (%44,8) followed by falls (%25,4) and traffic accidents (%15,2). The most common type of fracture in all the cases was linear fractures and the most frequent fractured bone was temporal bone. Ethyl alcohol was detected 40,5% of deaths from traffic accidents. A high rate of fracture at the basis of cranium was observed in the cases who has periorbital ecchymosis and otorrhagia at examination.