Antalya bölgesindeki acil servis hekimlerinin kanuni ve hukuki yükümlülüklerinin farkındalıkları
Awareness of the statutory and legal obligations of emergency department physicians in Antalya
- Tez No: 307878
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızda özellikle hukuki problemlerle sık karşılaşabilecek potansiyel kurumlar olan acil servislerde çalışan hekim grubunun, tıbbi ve hukuki sorumluluklarının farkındalıklarını test ederek konuya objektif bir bakış açısı amaçladık. Çalışmamızı Antalya il sınırlarındaki il merkezi ve ilçelerdeki özel, devlet, araştırma hastanesi ve üniversite hastanesinde acil serviste çalışan uzman, pratisyen, araştırma görevlisi doktorlarına 4 klinik senaryo ile alakalı olarak 10 adet çoktan seçmeli anket sorusunu cevaplamalarını istedik. Kontrol grubu olarak, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilimi dışındaki anabilim dalları araştırma görevlisi ve uzman doktorlarına da uyguladık. Hekimlere anket formları ya hastanede çalışan bir hekimin formaları iletmesiyle ya da çalışma saatlerinde acil servisleri ziyaret ederek ulaştırılmıştır. Çalışmamıza 120 (% 69,4)si il merkezinde, 44 (%25,4)ü ilçe hastanesinde olmak üzere 164 hekim katılmıştır. Katılımcıların en az 1 yıllık ve en çok 32 yıllık olmak üzere, ortalama hekimlik süresi 8.25±6 yıl olarak hesaplandı. Bunların 54 (%32,9)ü kadın, 110 (%67,1)u erkek idi. Demografik verileri analiz edildiğinde anketimizi dolduran hekimlerin 67 (% 40,9)?sinin bekâr, 97 (% 59,1)inin evli olduğu, 109 (%66,5)unun üniversite hastanesinde, 27 (%16,5)sinin devlet hastanesinde, 28 (% 17,1)inin de özel hastanelerde çalıştıkları tespit edilmiştir. Katılan hekimlerin 120 (%78)si taşrada yetişmiş, 36 (%22)sı kentte yetişmiş olarak sınıflandırıldı. Doktorların 53 (%32,3)ü pratisyen hekim, 19 (%11,6)u uzman hekim, 92 (%56,1)si araştırma görevlisi doktor olarak çalışmaktaydı. Anketörleri sorulara verdiği doğru yanıtlar %75in üzerine çıkmadığı gibi %30lara kadar düşmekteydi. Hekim farklı gruplara ayrıldığında grupların doğru yanıt verme oranları karşılaştırıldığında belirgin bir far tespit edilemedi. Yalnızca bir soruda hekimin adli sorumluluğu ve diğer bir soruda edim yükümlülüğü açısından hekimlerin yetişme koşulları ve çalışma yerleri açısından farklılık tespit edilmiştir. Anket sonuçları acil serviste çalışsın ya da çalışmasın bölgemiz hekimlerinde hukuki sorumluluklar açısından bilgi yetersizliğini açıkça göstermektedir. Bilgi eksikliklerinin yanı sıra sosyal koşullar hekimin hukuki sorumlulukları açısından davranışını etkileyebilmektedir. Bu tespitler bölgede tıp hukuku ve hekim sorumlulukları açısından eğitsel faaliyetlere ihtiyaç duyulduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, in particular, which are institutions of potential legal problems frequently encountered by physicians who work in emergency rooms, medical and legal awareness of their responsibilities was to test the issue in an objective viewpoint. Our study, the borders of the province of Antalya city center and its special districts, government, research hospitals and university hospitals, specialists working in the emergency department, general practitioner, a research assistant doctors in relation to four clinical scenarios wanted to answer the 10 question multiple choice questionnaire. As a control group, except for Emergency Medicine, Akdeniz University Faculty of Medicine, other departments and applied research fellow and specialist doctors. Questionnaires or a physician working in a hospital emergency service during business hours or by visiting jerseys brought to take. In our study, 120 (69.4%) of the city center, 44 (25.4%) were district hospital, including 164 physicians participated. Participants at least to 1 year and up to 32 years, the average physician time was calculated as 8.25 ± 6 years. These, 54 (32.9%) were women, 110 (67.1%) males. Demographic data were analyzed, physicians completing our questionnaire, 67 (40.9%) percent single, 97 (59.1%) were married Scroll, 109 (66.5%) the paint university hospital, 27 (16.5% ) percent state hospital, 28 (17.1%) of them proved to work in private hospitals. Participating physicians, 120 (78%) were trained in the countryside, 36 (22%) were classified as the city grew up. Doctors, 53 (32.3%) were general practitioners, 19 (11.6%) of specialist physicians, 92 (56.1%) of the doctor was working as a research assistant. Over 75% correct answers to questions such as interviewers arise declined to 30%. Doctors separated the different groups, groups compared with correct response rates, a significant difference was determined. Only one question for the physician's legal responsibility and obligation to act in a question other physicians differ in terms of growing conditions have been identified and work spaces. Results of the survey, working or not working in the emergency department, clearly shows the lack of knowledge in terms of legal responsibilities of physicians in our region. In addition to the lack of information, social conditions, can affect the behavior of the physician in terms of legal responsibilities. These determinations are in the region, in terms of medical law and medical responsibilities, suggests the need for educational activities.