Perkütan nefrolitotomi operasyonu sonrası rezidüel taşların belirlenmesinde direkt üriner sistem grafisi ve ultrasonografinin etkinliğinin kontrastsız bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
For the detection of residual fragments comparison of the sensitivity rates of kub and usg vesus computarised tomography in patients with kidney stones after pcnl procedures
- Tez No: 307942
- Danışmanlar: PROF. DR. MUT ŞAFAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇBu çalışmada, Kasım 2007 - Şubat 2009 yılları arasında kliniğimizde 2 cm' den büyük böbrek taşları için PCNL uygulanan hastalarda erken postoperatif dönemde rezidüel taş tespitinde direk üriner sistem grafisi (DÜSG) ve ultrasonografinin (USG) etkinliğinin kontrastsız, taş protokolü ile çekilen bilgisayarlı tomografi (BT) ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM ve GEREÇAnkara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kliniği'nde Kasım 2007 - Şubat 2009 tarihleri arasında 2 cm den büyük opak böbrek taşları nedeniyle PCNL uygulanan 173 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tamamında opak ya da semiopak taş mevcuttu. Operasyon sonrası ilk 48 saat içinde tüm hastalara DÜSG ve USG yapıldı. Kontrastsız spiral BT uygulandı. Sonuçların değerlendirilmesinde BT ile elde edilen sonuçlar altın standart kabul edildi. DÜSG ve USG ile elde edilen sonuçlara göre bu iki yöntemin duyarlılık ve özgüllükleri karşılaştırıldı. Tetkiklerin arasındaki farkın araştırılması için Pearson Ki-kare testi kullanıldı ve p 4mm) taş saptanırken 36 hastada rezidüel taşların 4 mm' den küçük boutlu olduğu görülmüştür. DÜSG' ün duyarlılığı %70.5 (55/78) olarak bulunmuştur. Klinik önemli taşlar için duyarlılık %85.7 (36/42), klinik önemsiz taşlar için ise %52.7 (19/36) olarak tespit edilmiştir. Tüm grup ve klinik önemsiz taşlar göz önüne alınarak DÜSG ile BT karşılaştırıldığında BT istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha etkin bulunmuştur (p0.05). USG' nin duyarlılığı %52,5 (41/78) olarak bulunmuştur. Klinik önemli taşlar için duyarlılık %57.1 (24/42), klinik önemsiz taşlar için ise %47.2 (17/36) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
PROCEDURESPURPOSEIn this study we aimed to compare the sensitivity of KUB and USG in detection of residual fragments after PCNL operation for radioopaque kidney Stones >2 cm in sizeMATERIALS AND METHODData of 173 patients operated for opaque kidney stones > 2cm in size in our department was evaluated. All patients were evaluated with KUB, USG and CT within 48 hours after the operation. Results of CT were accepted as gold standart and sensitivity of DÜSG and USG were evaluated. Pearson chi square test was used to compare the techniques and pvalue of