Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında idrar anjiotensinojen düzeyi ve ilişkili parametreler
The parameters associated with urinary angiotensinogen levels autosomal dominant polycystic kidney disease patients
- Tez No: 307943
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVAL DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ODPKBH, böbrekler dışında santral sinir sistemi, kalp ve damar sistemi, karaciğer ve pankreas gibi daha bir çok organın etkilendiği sistemik herediter bir hastalıktır. ODPKBH'nda böbrek kist epitelinden RAS'ne ait tüm proteinlerin sentezlendiğini destekleyen kanıtlar olmasına rağmen, intrarenal RAS aktivitesinin ODPKBH progresyonunda katkısı net değildir. Son dönemde glomerüler hastalıklarda İAGT'ninin intrarenal RAS aktivitesinin göstergesi olabileceğini isaret eden çalışmalar rapor edilmiştir. Bu çalışmayla biz, normotensif ODPKBH olan bireylerle sağlıklı kontrollerinde İAGT düzeyini tespit etmeyi ve klinik anlamını ortaya koymayı amaçladık.İdrar ve kan örnekleri iki farklı gruptan alındı. İlk grup aile öyküsü olan ve ultrasonografi ile hastalığı teyit edilmiş 20 otozomal dominant polikistik böbrek hastası, ikinci grup ise sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. HT'u, antihipertansif kullanımı, diyabeti, gebeliği ve bozulmuş renal fonksiyonu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Arteryel kan basıncı ölçümleri ambulatuvar kan basıncı ölçüm cihazları ile gerçekleştirildi. İdrar AGT düzeyleri elisa yöntemiyle çalışıldı.Hasta grubunda İAGT/İKre oranı, İAlb/İKre ve İPro/İKre değerleriyle pozitif koreleydi. İAlb/İKre oranı hasta grubunda kontrol grubuna gore anlamlı olarak yüksekti. Ancak iki grup karşılaştırıldığında İAGT/İKre oranı, hasta grubunda yüksek olmasına rağmen, istatiksel olarak farklı değildi. Yaş, cins, VKİ, boy, ağırlık, idrar ve serum sodium, potasyum, ürik asit değerleriyle korelasyonu yoktu. Ek olarak hasta grubunda İAlb/İKre ve İPro/İKre, kontrol grubunda sadece İAlb/İKre oranı gündüzSKB ile pozitif koreleydi. Bu çalışma, İAGT düzeyinin, normotensif otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında proteinüri ve albuminüri ile pozitif korelasyonunu ve hastalığın erken döneminde yükselme eğiliminde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) is the most common hereditary disease that not only damages the kidney with multipl, bilateral cysts, but also affects multipl organ systems such as central nerve system, cardiovascular system, hepatobilier system and pancreas. Although several lines of evidence suggest that renin angiotensin system (RAS) proteins are synthesized by cyst epithelium and dilated tubules in ADPKD kidneys, role of intrarenal RAS in the progression of ADPKD is not well known. It was recently reported that urinary angiotensinogen (ANG) levels reflect intrarenal RAS activity in glomerular diseases. We aimed to study the levels and clinical correlations of urinary AGT levels in normotensive ADPKD patients compared with age-and sex-matched healthy subjects.Urine specimens and blood samples were obtained from two groups. First group consisting with 20 ADPKD patients who have positive family history and ultrasonografic confirmation, other was included healthy volunteers. Patients with hypertension, hypertension medication, diabetes mellitus, pregnant and impared renal function excluded from this study. Arterial blood pressure measured by ambulatuary blood pressure measurement (ABPM) device. Urinary angiotensinogen levels were measured by enzyme linked immunoabsorbent assay system.In patient group UAGT/Ucre ratio was correlated positively with Ualb/Ucre and Upro/Ucre rates. UAlb/Ucre ratio was higher than controls in ADPKD patients with statistically significant. However urinary UAGT/Ucre ratio was similar between healthy volunteers and ADPKD patients statistically, although tends to be higher in patient group. There was no correlation between UAGT/Ucre rate and other parameters such as age, sex, body weight, height, BMI, serum and spot urine sodium, potasium, uric acid levels and ABPM. Additionally, in day ABPM was positively correlated with UAlb/Ucre and Upro/Ucre in patient group and also positive correlated with UAlb/Ucre in control group. This pilot study demonstrates that urinary AGT levels tend to be elevated and are correlated with proteinuria and albuminuria in normotensive ADPKD patients during relatively early stages of the disease.