Klinik araştırmalarda sürekli sonuçlu ölçüm tekniklerinin uyumunun incelenmesinde kullanılan istatistiksel yöntemler
Statistical methods used for measuring agreement between continuous outcome measurement methods in clinical researches
  1. Tez No: 308014
  2. Yazar: GAMZE AKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Metot karşılaştırma çalışmalarda, yeni bir ölçüm metodunun ile referans olarak kullanılan ölçüm metodunun uyum düzeyi çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak incelenir. Genellikle ölçüm metotları arasındaki uyumu belirlemek için korelasyon ve regresyon analizi kullanılır. Fakat korelasyon ve regresyon analizi uyumu ölçmede doğru yöntemler değildir.Bu çalışmada, bu yöntemlere alternatif olan grafiksel teknik ve basit hesaplamaları temel alan Bland-Altman yöntemi; ölçümler sürekli olduğunda, metot-içi ve metotlar-arası uyumun değerlendirilmesinde kullanılan Sınıf-İçi Korelasyon Katsayısı; doğruluk ve kesinlik kavramlarını da değerlendiren Concordance Korelasyon Katsayısı; hataların normal dağıldığı varsayımı altında her iki değişkendeki ölçüm hatasını dikkate alan Deming Regresyon ve parametrik olmayan Passing-Bablok yöntemleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In some clinical researches, degree of agreement between a new measurement method and an established one is assessed by using a variety of statistical analysis. In general, correlation and regression analysis are commonly used for this purpose. However use of these analyses lead to misleading.In this study, some alternative approaches, ?Bland-Altman method?, based on graphical techniques; Intraclass Correlation Coefficient, used when the measurements are continuous for evaluating inter-method and intra-method agreement; Concordance Correlation Coefficient, used for evaluating both precision and accuracy as well; Deming Regression, assuming errors distribute with normally, taken into account both method measurements? errors and non-parametric Passing-Bablok Regression techniques are explained.