Normal ve ovarektomili dişi sıçanların, korpus kavernosum ve klitoris dokusunda pürinerjik reseptörlerin mekanizmalarındaki olası değişiklikler.
The possible alterations on the purinergic receptor related mechanisms in clitoris and clitoral corpus cavernosum obtained from normal and ovariectomized rats.
- Tez No: 308015
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dişilerde, klitoral ereksiyon artan kan akımına bağlıdır ve bu da hem klitoral, hem de kavernozal dokuların gevşeme yeteneklerine bağlıdır. Bu araştırmanın amacı, pürinerjik agonistlerin [adenosine 5'-triphosphate (ATP; P2X ve P2Y agonist), 2-methylthio adenosine 5'-diphosphate (2-MeS-ADP; spesifik olmayan P2Y agonist] ve antagonistlerin [sibakron mavisi (CB; spesifik olmayan P2Y antagonist) ve suramin (P2X ve P2Y pürinerjik reseptör antagonisti)] kontrol ve ovarektomize sıçanların klitoris ve klitoral kavernoz dokularında etkisini belirlemektir.Deneylerde Wistar dişi sıçanlar kullanılmış ve bunlar kontrol (n=14) ve bileteral ovarektomili (n=10) olarak iki gruba ayrılmışlardır.Organ banyosu deneylerinde kümülatif doz-yanıt eğrileri fenilefrin (PE; 10-5) prekontraksiyondan sonra elde edildi. Hem klitoris, hem de kavernoz doku için asetilkolin (ACh) gevşemesi ovarektomide azaldı. ATP (10nm-1000 ?M), klitoris ve kavernoz dokularda gevşetme oluşturdu. 2-MeS-ADP(100 nm-100 ?M) sadece klitorise verildi ve bu dokuyu gevşetti. Ovarektomi, klitorisde, ATP gevşeme yanıtını değiştirmedi, kavernoz dokuda, ATP gevşemesini azalttı. Suramin (3x10-4 M) ATP gevşemesinin düşük dozlarını klitoris dokusunda bloke ederken, kavernoz dokuda tüm dozlarda bloke etti. CB (10-4 M) klitoris dokusuna ait ATP gevşemesini artırken korporal dokuya ait gevşemenin düşük dozlarını bloke etti. PE ile önceden kastırılmış dokularda, ovarektomi kavernozal dokuda elektriksel alan stimülasyonu (EFS; 30 V, 0.3 ms, 1-2-4 Hz) ile elde edilen gevşeme yanıtını klitoris dokusuna göre daha fazla etkiledi. Her iki doku içinde PE kasılması ovarektomili grupta kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu.Çift taraflı ovarektomi sonrası, klitoral ve korporal dokulara ait gevşeme yeteneği büyük olasılıkla entotelial hasar dolayısıyla azalırken buna zıt yönde hareket eden ? reseptörlere kasılma yanıtları artma göstermektedir. Bununla birlikte kavernoz dokuda, ATP gevşeme yanıtları için ovarektomili grup ve kontrol grup arasında fark bulunmaktadır. Klitoral ereksiyonu ve lubrikasyon yetersizliği için yan etki taşımayan yeni ilaçlar ve cinsel istek azlığı olan dişilerde gelişen seksüel disfonksiyon için gelecek çalışmalara ve hormonal tedaviye alternatif uygulamalara gereksinim var gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In female, clitoral erection mostly depends on raised blood inflow and relaxation of both clitoris and cavernosal tissues. The aim of this study is to determine effect of purinergic agonists (adenosine 5?-triphosphate [ATP; P2X and P2Y agonist], 2-methylthio adenosine 5?-diphosphate (2-MeS-ADP; nonspecific P2Y agonist) and antagonists [cibacron blue (CB; nonspecific P2Y antagonist) and suramin (antagonist at P2X and P2Y purinergic receptors] in control and ovariectomized rats? clitoris and clitoral cavernosum tissues.In the present study Wistar rats were utilized and divided into 2 groups as control (n=14) and bilateral ovariectomized (n=10).In bath studies, cumulative concentration-response curves were evoked after precontraction with phenylephrine (PE; 10-5). Acethylcholine (ACh) relaxation for both clitoral and cavernosum tissues were reduced by ovariectomy. ATP (10 nM-1000 ?M) relaxed both clitoris and cavernosum tissues. 2-MeS-ADP (100 nM-100 ?M) was only applied to clitoris and induced relaxation in this tissue. While ovariectomy did not alter ATP relaxation on clitoris, ATP relaxation was reduced by ovariectomy on cavernosum tissue. Suramin (3x10-4 M) suppressed ATP relaxation?s low doses on clitoral tissue. However it suppressed all doses of ATP relaxation on cavernosal tissue. CB (10-4 M) enhanced ATP relaxation of clitoral tissues and suppressed low doses of ATP relaxation for cavernosum tissue. In PE precontracted strips ovariectomy effected Frequency-dependent relaxant response of electrical field stimulation (EFS; 30 V, 0.3 ms duration, 1-2-4 Hz) on cavernosum strips more than clitoris strips. PE constraction for both tissues with ovariectomy were more higher than non-ovariectomized rats.Our data demonstrated that after bilateral ovariectomy clitoral and corparal tissues? relaxant abilities are reduced possibily because of endotelial damage and as a contrast, contractions via ? reseptors are increased. Hovewer; ATP induced relaxations were different for ovariectomized and non-ovariectomized cavernosum tissue obtained from rats. All these results suggest that novel purinergic drugs for clitoral erection and lubrication insuffiency and arousal disorders maybe involved in female sexual dysfunction as alternative approach for the hormonal treatment in future studies.