Batman ili sağlık sektöründe kamu ve özel hastanelerde görev yapan yöneticilerin iş doyumu ve iş doyumunu etkileyen faktörler
Batman in health sector executives working in public and private hospitals and factors affecting job satisfaction and job satisfaction
  1. Tez No: 308024
  2. Yazar: SÜREYYA YİĞİTALP RENÇBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEVFİK OZAN?A
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İş doyumu, bir kişinin iş yerindeki işe ilişkin deneyimleri ve işe atfettiği değerlerinin yarattığı duygusal hoşnutluk durumu biçiminde tanımlanmaktadır. Bu araştırma Batman Kent Merkezinde Kamu ve Özel Hastanelerde görev yapan yöneticilerin iş doyumu düzeyleri ve iş doyumu düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Kesitsel nitelikte olan bu araştırmanın evrenini Batman Kent Merkezinde Kamu ve Özel Hastanelerde görev yapmakta olan tüm yöneticiler (120 kişi) oluşturmuştur. Evrenin tümü araştırma kapsamına alınmış, 101'ine ulaşılmıştır (Cevaplılık oranı: %84.16). Araştırmanın verileri; birinci bölümde yöneticilerin demografik özelliklerinin değerlendirilmesine, ikinci bölümde ise iş doyumu düzeyleri ve iş doyumu düzeylerini etkileyen faktörlere yönelik soruların yer aldığı bir ankette ile toplanmıştır. Verilerin analizi t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak yapılmıştır.Araştırma kapsamına alınan yöneticilerin %64.4'ü erkek, %35.6'sı kadın olup, yaş ortalamaları 36.87±7.48'dir.Yöneticilerin %77.2'si evli, %41.6'sı lisans mezunudur. Yöneticilerin %43.6'sı devlet hastanesinde, %56.4'ü özel hastanede çalışmaktadır. %47.5'i geçici(sözleşmeli), %52.5'i kadrolu olarak çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is the state of emotional gladness which is created by the experience that is related to a person?s job in the workplace and by the values he attributes to the job. This research has been made so as to examine the managers?, who are working in the state and private hospitals in Batman city center, job satisfaction level and to examine the factors which influence job satisfaction levels.The frame of this research, which is a cross-sectional and definitive research, is composed of all of the managers working in state hospitals and private hospitals (120 people) in Batman city center. All of the frame comes under the research. 101 of them has been reached (Responding rate: 84.16%) Data of the research; in the first part there are questions related to evaluation of managers? demographical qualifications and in the second and third parts there are questions related to job satisfation levels and factors influencing job satisfaction levels. Analysis of the data has been made by using t test and single direction variance analysis.Of the managers who are in the extent of the research, 64.4% are male, 35.6% are female and their average of age is 36.87±7.48. 77.2% of them are married and 41.6 % have bachelors degree. 43.6% of the managers work in the public hospitals while 56.4% of them work in private hospitals. 47.5% of them work temporarily (on contract), while 52.5% of them are regular staff.