Sosyal ağlarda suç farkındalığı: facebook örneği
Awareness of crime on social networks: facebook example
- Tez No: 308066
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Web 2.0 kavramı internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı ikinci nesil internet hizmetleri için kullanılmaktadır. Web 2.0 akımı sonucunda ortaya çıkan başlangıçta iletişim kurmak ve bilgi paylaşmak için oluşturulan Facebook, Twitter, My Space gibi sosyal ağların giderek farklı amaçlara yönelik kullanıldığı ve bunun sonucunda da mağduriyet ve suç kavramlarının yeni bir boyut kazandığı görülmektedir. Son dönemde ortaya çıkan bu gelişmeler, siber kriminolojinin çalışma alanını genişletmekte ve bu alanda çalışan araştırmacıların konuya olan ilgisini arttırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, dijital sosyal ağlarda vuku bulan suç teşkil edebilecek davranışların, siber kriminoloji merceğinden analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda araştırmada ?Facebook? sitesinin sıradan kullanıcılar tarafından olası bir suç mecrası olarak ne şekilde kullanıldığının ve bu durum hakkında kullanıcıların farkındalığının tespit edilmesi amacıyla konuyla ilgili çeşitli meslek gruplarından sosyal ağ kullanıcıları ile gerçekleştirilen odak grup görüşmelerinin betimsel analizi yapılmaktadır. Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda kullanıcıların bu suçlar hakkında yeterli farkındalığa sahip olmadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Web 2.0 concept used to define; second generation internet services, which are created by the internet users with sharing and collectively. It?s seen that the people getting to use social web sites, like ?Facebook, Twitter and My Space?, which are occurred thanks to Web 2.0 template, for different purposes; instead of just communicating and sharing information, as a result of this; the definitions ?victimization? and ?crime? gain new dimensions. Therefore, the workspace of cyber criminology is getting to expend and the researchers of this discipline increase their interest to this subject nowadays. This paper is aimed to analyze the crime cases which occured on social web sites by the ordinary users and these users awarenesses, from the perspective of cyber criminology. In this context, a descriptive analyze is made by using the arguments, with participation of the various professionals which are the ordinary users of Facebook, to determine how ?Facebook? is using by the people as a potential channel for crime. The result of this research shows that the users have not enough awareness about these type of crimes.