Yenidoğan solunum sistemi hastalıklarında pentraksin III (PTX3) düzeyleri
Pentraxin III (PTX3) levels in newborn respiratory disorders
  1. Tez No: 308092
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENER ÇAĞRI DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Arslanoğlu, Ö, M. Yenidoğan solunum sistemi hastalıklarında pentraksin III (PTX-3) düzeyleri. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi Eskişehir, 2012. Solunum sistemi hastalıkları yenidoğan döneminin sık ve hayatı tehdit eden hastalık grubunu oluşturur. Term ve preterm yenidoğanlarda respiratuar distress sendromu (RDS), yenidoğanın geçici takipnesi (YDGT) ve erken neonatal pnömoni en sık solunum sistemi hastalıklarıdır. Bu çalışmanın amacı yenidoğanda sık karşılaşılan solunum sistemi hastalıkları ile Pentraksin 3 (PTX-3) düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesinde Mart 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında doğan yenidoğanlardan umbilikal kord kan örnekleri daha sonra PTX3, IL-6, CRP çalışılmak üzere saklandı. Gestasyonel yaşları 23-41 hafta arasında değişen 48 preterm ve 50 term toplamda 98 yenidoğan çalışmaya dahil edildi. Çalışma grubundaki olguların 23'ünde RDS, 36'ında YDGT, 12'sinde erken neonatal pnömoni, 27'si ise sağlıklı kontrol grubundaydı. Çalışma gruplarının antenatal ve demografik özellikleri arasında istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05). Çalışmada umbilikal kord PTX-3 düzeyleri RDS grubunda medyan 13.7 ng/mL, erken neonatal pnömoni grubunda medyan 15.7 ng/mL, YDGT grubunda medyan 2.77 ng/mL ve kontrol grubunda ise medyan 2.41 ng/mL idi. Kord kanı PTX-3 seviyeleri RDS ve erken neonatal pnömoni grubunda YDGT ve kontrol grubuna göre yüksek olarak saptandı (her ikisi için; p0.05). Umblikal kord PTX-3 seviyeleri ile gestasyonel yaş arasında negatif korelasyon bulundu.
Özet (Çeviri)
Arslanoglu O, M. Pentraxin III (PTX-3) levels in newborns with respiratory system disorders. Eskişehir Osmangazi University Medical Faculty, Speciality Thesis in Department of Pediatrics, Eskişehir, 2012. Respiratory disorders are common and life-threatening diseases in the neonatal period. Respiratory distress syndrome, (RDS) transient tachypne of newborn (TTN) and early neonatal pneumonia are the most common respiratory disorders in both term and preterm newborn. The aim of this study is to assess the possible association between common newborn respiratory disorders and Pentraxin 3 (PTX-3) levels. Blood samples for the evaluation of PTX3, IL-6 and CRP levels, have been obtained in newborns who were followed-up in Eskişehir Osmangazi University between March 2010 and July 2011. Ninety eight newborns (48 term, 50 preterm) gestational ages between 23 and 41 weeks, were enrolled. Enrolled newborns divided 4 different groups as RDS (n=23), TTN (n=36), early neonatal pneumonia and healthy control group (n=27). Antenatal and demographical findings are similar between the study groups (p>0.05). In our study, umbilical cord median PTX-3 levels are 13.7 ng/ml in RDS group, 15.7 ng/ml in early neonatal pneumonia group, 2.77 in TTN group and 2.41 in the controls. Umbilical cord median PTX-3 levels are statistically higher in RDS and early neonatal pneumonia group than the TTN group and control group (p0.05).