Türkiye ilaç piyasasında bulunan allopurinol tabletlerin kalite kontrolu ve direkt basım tablet formülasyon çalışmaları
  1. Tez No: 3081
  2. Yazar: NURAY EMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
- 37 - H, ÖZET. Allopurinol gut ve hiperür isemi tedavisinde daha çok oral olarak ve tablet şeklinde kullanılan bir ilaçtır. Çözü nürlüğü az olduğu için biyoyar arlanım açısından sorunlu bir maddedir. Çalışmanın birinci kısmında Türkiye îiaç Piyasasında bulunan allopurinol tabletlerinin (A,B) farmasötik standartla ra uygunluğu araştırıldı» Her tabletten üç farklı seride çap-. kal mi ık-yüzey alan, ağırlık sapması» sertlik, ufalanma, aşın ma j, miktar tayini, içerik düzgünlüğü, dağılma zamanı ve çözünme hızı tayinleri yapıldı. Tayin sonuçlarında seriler arası fark lılıklar gözlendi. A ve B tabletlerinde ağırlık sapması, içerik düzgünlüğü, miktar tayini, dağılma zamanı kontrol sonuçları farmakope sınırları içinde kalmasına rağmen, çözünme hızlarının sadece (A) tabletlerinde iki (3) tabletinde bir seride farsakope standaj d ma uyduğu gözlendi. Çalışmanın ikinci kısmında yardımcı madde olarak çeşit li oranlarda Âvicei ?H 101 ve anhidr laktoz karışımları, kaydı- rıcı olarak %i, %2 magnezyum stearat ilave edilerek direkt ba sım tablet formül asyoni ar ı haz ir iand.ı. Basımdan önce tablet toz karışımlarının fizik ve akış özellikleri incelendi. %i kaydırı- cı ilavesiyle hazırlanan formüllerde daha kolay akış ve daha yüksek bas ılabi i iri ik gözlendi. En iyi akış F-IIl'de görüldü. Basımdan sonra yapılan kontrollerde, bütün formüllerde ağırlık sapması, miktar tayini, içerik düzgünlüğü bulguları farmakope sınırları içinde bulundu. Dağılma zamanı, yardımc ı mad de olarak anhidr laktoz içeren F-IX ve F-X"da farmakope- 38 - sisıriarıaıa Ç°^ dışına çıktı. Çözünme hızı sadece -anhidr laktoz ve avicelin eşit oranda karıştırıldığı %i kaydırıcı kullanılan F-III'de farmakope standardına uydu. Diğer tablet lerde kaydırıcı ve laktoz oranının artışıyla çözünae hızında yavaşlama görüldü»
Özet (Çeviri)
Âliopuriııol is a drug used in the treatment of hypr erur icemia and gout. It is usually administered orally as a tablet form. It has bioavailability problems because of its poor solubility. In the first part of the- study two brands of allopurinol tablets (A,B) present on the Turkish Drug Market were investigated for their physical properties. such as, diameter - thickness - surface arsa, weight variation, hard- ne ss -.-f r iabil it y, assay, content uniformity, disintegration time and dissolution rate. Three' lot. s of each brand were investigated. Differences were. seen between lots. Although the weight variation, content uniformity, assay, disin tegration time results met pharaacopeial requirements, dissolution rate results of only £wo lots of Brand (A) and one lot of Brand,'.(3) we re within pharaacopeial limits. In the second part of the sduy. directly compressible tablet formulations were prepared bv using diluent fixtures of Avicel PR 101 and anhydrous lactose at different concentrations. Magnesium stearate was used as lubricant at 1% and 2% concentrations. Physical and flow properties of the powder mixtures were studied before compression. Better- flow and compressibility were observed with formulations which contained magnesium stearate at 1% concentration. ? - Ill- has the best flow properties. Quality control results (weight variation, assay, content uniformity) after compression were found within pharmacopeia! limits. Disintegration time for F - IX and F - X formulations, which contained anhydrous lactose were not within pharma- copeial limits.40 - Dissolution rate results met pharmacopeia! requirements only with Formula F - III which contained anhydrous lactose and Avicel in equal amounts and magnesium stearate at i % concentration» In the other tablet formulations, as the concentration of lubricant and anhydrous lactose iacreased a decrease in dissolution rate was observed.