Tavşan anti-insan kazeininin elde edilmesi ve bioaktif prolaktinin ölçümünde kullanılması
  1. Tez No: 3082
  2. Yazar: AYŞE ÇÖKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
- 43 ÖZEP Prolaktlaia biyoaktivitesiaia ölçüm testleri, Frolaktinia süt ve casein oluşturmasına dayanmaktadır «Bu testler oldukça karmaşık t® sordur» l±z bu çalışzaaısif.da hastanın kendi ses® ucu akıntısında^ radyal İEnsündif üa. yöntemi ile kaseini ölçtük- Bu yont es için insan kafeinine t® aati insan kasoinine gerek Tar~ iır,Bu assaçla^anne koiostrusundan ultrasantri£ü.j il® (104500 x g*A5! *4^ö) sasein çöktirüldü-Elde edilen kafein ile iki ajrı albino erkek tavşana Booster enfeksiyonları ii®,subkutan olarak, boyun bölgesinden zerk edildi* Işilasa süresinin bitişinde hayranlar kesildi, seruaları ayrıldı 5iio.fili~- 58 edildi « Elde edilen kazein ant i serumu ile kafein iıasunelektrororese sonuldu, §?ek presi pitin çisgisi görüldü, Bueside ettiğimi s antissruaju kul- Lanabiisesdz için yeterli bir kriterdi* Antiserum- il© hazır! adıffııeııs HÎS plakaları ile-, anne sütünde Te asms ucu akıntısında kafein tayini yapıldı, Standard olarak koicstrusrun- ian elde sttiğiais kazeini kullandık* Her bir kazein örneği için ayrı 2ÎD eğrisi çizilerek kafein değerleri saptandı. Ayrıca anne sütlerinde re aes® ucu akıntılarında Biuret yöntemi ile protein tayini yapıldı» LJ anne sütünde ©rtaâsazaa kazein değeri :9« 50-3 »^7-. gr/dly ortalama total. ;rotein ise 11,10^3*70 gr/di * alarak bulundu -12 seae ucu akıntısı örneğin le kafein bulunamayan 2 olgu gruptan çıkarıldı, kazein değeri 19*92^8*82 ;r/dl, total protei» değeri ise 22*66-9*82 gr/dl olarak bulundu.- > Ok. Kavsinden başka meme ueu akıntılarında Prolactin tayini EÎA,© yapıldı, ortalama Proiaktln düşeyi 12,03-7,79 Kg/si 'idi* ÂîsaciîBis b.al©zı devasa ®d©a çalışısassısda Prolaktin 11® kas@in eğerleri arasında ilşki kurup Prolaktiaia biyoaktivitesini kaatiiaiif arak 51çıa®kti2?,
Özet (Çeviri)
SaWMAHY fests9 determining the biosstiTity of prolactin depend on pro lactin5 s stimulation of sdlk secretion and casein formation* f'hes® tests are quit© eoapiesc and difficulty® measured cassia in the nipple dis charge of patients suffering froa galactorrhea* For this assaj, human ca sein was isolated froia human colostrum by ultracentrifugation(104500xgj ¥© immunised two albino rabbits with this casein by Booster injections* For the injection area -.neck region and subcutanous ingestions «rere preferred «At the end of the isaraaiEation period * the rabbits were ©«at iowa9 their whole blood xas collected and s@rus was seperated and lyophi- lised. Agar gel isauaeleotrophoresis was performed on the casein* App_e rienc© of on® precipitin line was a sufficient criteria for the T&lidity 3f our casein and anti-casein serins* As standarts*. casein obtained froi* solostrua was used» Fon each saaple*a radial inssundif fusion curre was Irais®* 3?h© asaount of ossein present in hu&an breast Eiife as control group and in nipple discharge was calculated fross tiais curre* Also »total protein In each group was calculated by biuret method» In nipple discharge group prolactin was measured by the radioimmunoassay saethcd* In 13 huîsan breast silk saHples*ssean casein ~alu® %?as : 9-î?0 - 5*4/ g/dl and isean total protein «"as ; 11*10 ~ 3*?0 g/dl*In 12 nipple dis