Samsun ilinde halkın adli tıp hizmetleri ve otopsi işlemine ait görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of public opinion in samsun regarding forensic medicine and autopsy procedures
  1. Tez No: 308115
  2. Yazar: CENK SÜER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURLA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de adli tıp hizmetleri hayatın tüm alanlarında ortaya çıkan tıp ve hukuk arasında ortak bir dil oluşturmayı amaçlamaktadır. Ayrıca adli tıp hizmetleri tıbbi bilgilerin hukuk tarafından anlaşılır bir duruma getirilmesi ve çözüm yollarının ortaya çıkmasında önemli görevler üstlenmektedir. Toplum yaşamında büyük bir önem taşıyan adli tıp hizmetlerinin herkes tarafından erişilebilir olması, hizmetlerin kalitesinin, doğruluğunun, güvenilirliğinin ve tarafsızlığının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmanın amacı; adli tıp hizmetlerinin neler olduğunun toplum tarafından bilinirliği, bilgi kaynakları, bağımsızlığına ya da tarafsızlığına güvenlerinin değerlendirilmesi ve elde edilen veriler doğrultusunda öneriler sunmaktır.Materyal ve Metod: Toplumunun her kesiminin temsili amacıyla Samsun il merkezinde yaşayan memur, işçi, serbest meslek, öğrenci ve ev kadınlarından oluşan beş farklı meslek grubu baz alınmış olup, çalışma için anket uygulama tekniği kullanılmıştır. Bu amaç ile araştırılmak istenen konuya uygun anket formu hazırlanmıştır.Çalışmaya 201 memur, 207 işçi, 205 serbest meslek mensubu, 204 öğrenci ve 200 ev kadını olmak üzere toplam 1017 kişi katılmıştır. Olgulardan elde edilen veriler kaydedilmiş ve paket istatistik programı (SPSS 16.0) kullanılarak analiz edilmiştir.Bulgular: Çalışmaya katılan toplam 1017 kişinin 471 (%46,3)'i erkek, 546 (%53,7)'sı kadın olup, yaş ortalamaları 34,6±11,8 (18-65) yıldır. Katılımcıların 887 (%87,2)'sinin Adli Tıp konusunda en sık bilgi kaynağının televizyonlar, en sık bilinen Adli Tıp hizmetinin otopsi işlemi, Adli Tıp hizmetleri hakkında en sık sıkıntı duyulan durumun inceleme ve rapor düzenlemenin çok uzaması, Adli Tıp bilirkişilik hizmetlerine güven duyulmamasının en sık sebebinin de hizmetlerin baskı altında yapılması ve bazen tarafsız karar verilememesi olduğu, katılımcıların 747 (%73,5)'sinin kendilerine ya da bir yakınlarına otopsi işlemi uygulamasına karşı çıkmayacaklarını belirttikleri saptanmıştır.Tartışma ve Sonuç: Adli Tıp hizmeti veren kurum ve kuruluşlara kamuoyunun duyduğu ilgi her geçen gün artmaktadır. Önemli görevler üstlenmiş olan ve yüksek bir beklenti ile takip edilen bu kurum ve kuruluşların mevcut sorunlarının çözülmesi için gerekli adımlar atılmalı ve önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction : As in our country like in all over the world, Forensic Medicine Services aims to create a common language between medicine and law in all areas of life. Also the Forensic Medicine Services plays an important role in finding solutions and optimazing information which understood by the law. In order to understand and use the best knowledge of forensic medicine by the community, all the aspects, quality of the services, accuracy, reliability and impartibility must be met in full.The aim of this descriptive method study was to aware community about the services provided from forensic medicine, knowledge resources, independence or confidence of the evaluation and provide recommendation that based on obtained data.Method and Material: In total, representation of all segments of society living in the city centre of Samsun 5 different groups acording to their jobs were (Students, workers, civil servants, self-employed and housewives) included in the study. The cross sectional design study was used.201 civil servant, 207 workers, 205 self-employed, 204 students and 200 housewives. In total 1017 participants were included in the study. The data obtained from the cases noted, investigated and analysed by using the statistical programme. (SPSS16.0)Results: The study was based on 1017 people. 471 (46.3%) men and 546 (53.7%) women, the mean age was 34,6 ±11,8 (18-65). 887 (87.2%) of the participants believed that television were the most common source for gathering information about forensic medicine. Out of all the services Forensic Medicine department provides, people believes that autopsy is the most common and well-known service. However, the most common opinion that people do not trust the Forensic Medicine expert witness is that work being done under pressure and also making decisions impartially. 747 (73,5%) of the participants were stated that they would not be against having autopsy process to them or their relatives.Discussion and Conclusion: Public society?s interest increases to institutions and organisation that provides Forensic Medicine services every day. The major tasks undertaken and followed up with a high expectation of these institutions and organizations should be discarded and the necessary steps should be taken to resolve existing problems.