Ratlarda deneysel olarak oluşturulan özofagus koroziv yanıklarında mezenkimal kök hücre uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of mesenchimal stem cells on the wound healing of rats with experymentallly induced corossive burns of esophagus
  1. Tez No: 308114
  2. Yazar: HASAN ÖĞÜNÇ APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA FERİT BERNAY, YRD. DOÇ. DR. MİTHAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Bu deneysel çalışmada ratlarda özofagusda oluşturulan koroziv yanık sonrası değişik yollardan uygulanan mezenkima l kök hücrelerin (MKH) yara iyileşmesi üzerine etkilerini görmeyi amaçladık.GEREÇ VE YÖNTEM: Ağırlıkları 228-260 g (ortalama 244 g) 50 adet Spraque Dawley türü dişi rat randomize olarak onar denekten oluşan beş gruba ayrıldı. Grup S'de (Sham) sadece laparatomi, Grup K'da (Kontrol) % 10'luk sodyum hidroksitle özofagusda oluşturulan koroziv yanık sonrası, yanığa yönelik herhangi bir medikasyon uygulanmadı. Üç tedavi grubunda özofagusda oluşturulan koroziv yanık sonrası Grup İV'de intravenöz, Grup ÖD'de intramusküler ve Grup OY'de omental niş yoluyla mesenkimal kök hücre uygulandı 21 gün sonra çıkarılan distal özofagus parçalarında makroskopik olarak darlık oluşumu, stenoz indeksi, ve histopatolojik olarak neovaskülarizasyon, Vasküler Endotelyal Büyüme faktörü (VEGF) ve Fibroblast Büyüme Faktörü (FGF) ekspresyonu incelendi. Ayrıca histopatolojik skor biyokimyasal olarak da hidroksiprolin düzeyleri araştırıldı.BULGULAR: Çalıma sonunda, tedavi uygulanan gruplarda vücut ağırlığı kaybının olmadığı saptandı. Kontrol grubunda % 100 olan darlık oranı Grup IV de % 75 idi.Grup ÖD ve Grup OY'de hiç darlık gözlenmedi. Grupların stenoz indeksi değerleri de darlık oranları ile uyumlu bulundu..Lokal Mezenkimal Kök Hücre uygulanan Grup İM ve Grup ON grupların ortalama histopatolojik skorları ve hidroksiprolin ( HP) düzeyleri kontrol grubundan belirgin olarak düşüktü (p0,05) FGF ekspresyonu açısından Sham grubu ile Grup İM arasında anlamlı fark yoktu .(p>0,05)
Özet (Çeviri)
AIM: In this experimental study, we aimed to evaluate the wound healing of rats with corrosive esophageal burn after mesenchymal stem cells (MSC) in different application routes.MATERİAL AND METHOTS :Fifty female Sprague Dawley rats (228-260,mean 244 gr) divided randomly in five equal groups. Group S (Sham) had a laparatomy only. In Group K (control), the rats underwent corrosive burn at their distal esophagus with 10 % Sodium Hydroxyde. No further medication was carried out. There were three medication groups: In group IV (intra venous), the rats received the MSC via intravenous route; in group IW (intraesophageal wall) . The MSC were applied into the esophageal subserosa and in group OP (Omental patch) an omental patch way created, surounded araund the esophageal lesion and the MSC were applied into this omental niche. Twenty one days after surgery, the distal esophagus was excised and examined macroscopically (presence of stenosis, stenosis index), microscopically (histopathologic scores, VEGF and FGF expressions scores ), biochemially (hidroxyproline levels).RESULTS: All control rats had a stenosis, whereas 75 % rats in IV group had a stenosis No rats in group OP and IW had any stenosis. The stenosis index of all groups were concomittant with the rates of stenosis. In groups IW, the histopathologic scores and HP levels were significantly lower than the control group (p0,005). Except between Group S and Group IW; between the study group and control group,