Hemodiyaliz hastalarında sıvı kısıtlamasına uyum, tuz bilgisi ve yiyecek tüketim alışkanlıkları
Compliance to fluid restriction, salt knowledge and food consumption habits in hemodialysis patients
  1. Tez No: 308121
  2. Yazar: EMRE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Hemodiyaliz hastalarının sıvı ve tuz kısıtlaması tedavisine uymamaları önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Biz çalışmamızda hemodiyalize giren hastaların diyet ve sıvı kısıtlama tedavilerine olan uyumsuzluklarını inceledik. Ayrıca hemodiyaliz hastalarının tuz hakkındaki bilgilerini ölçerek ve günlük yiyecek tüketim alışkanlıklarını sorgulayarak bunların sıvı ? tuz kısıtlaması üzerine olan etkilerini araştırdık.GEREÇ ve YÖNTEMLER: Çalışmamız hemodiyalize tedavisi alan 264 kronik böbrek hastası ile yapıldı. Bir haftalık ortalama iki diyaliz arası kilo alımları hesaplandı. İki diyaliz arası kuru ağırlıklarının ortalamasının % 4'ünden fazla kilo alan hastaları sıvı tuz kısıtlaması tedavisine uyumsuz kabul edildi. Hemodiyalize giren hastaların tuz bilgi düzeylerini ölçmek için 20 sorudan oluşan bir anket yapıldı. Ayrıca hastalara ülkemizde sık tüketilen turşu, beyaz peynir, simit/börek, tuzlu çerez, ekmek gibi yiyecekleri ne sıklıkla tükettikleri soruldu.BULGULAR: Hemodiyaliz hastalarının %38,6'sı sıvı kısıtlaması tedavisine uymamıştı.
Özet (Çeviri)
AIM: Noncompliance of hemodialysis patients to the fluid and salt restriction therapy is an important morbidity and mortality reason.The aim of this study was to evaluate the incompatibility for dietary and fluid restriction therapy in patients undergoing hemodialysis. Also, by measuring patients? knowledge about salt and by questioning daily food consumption behaviour; we evaluated the influence of these subjects on fluid-salt restriction.MATERIAL and METHODS: This study was performed with 264 chronic renal failure patients undergoing hemodialysis. Weekly mean inter-dialytic weight gain was calculated. The patients who gained more than 4 % of their average dry weight were accepted noncompliant to fluid-salt restriction therapy. A questionnaire consisted of 20 questions to measure the level of knowledge about salt in patients undergoing hemodialysis. Also, patients were asked about consumption frequency of pickles, feta cheese, Turkish bagel/patty, savory snack and bread which are common consumpted food in our country.RESULTS: 38.6 % of patients were noncompliant to fluid restriction therapy. These patients were younger, single/divorced, with higher educational level, more knowledgeable about salt, with longer duration of hemodialysis and with lower body mass index (p < 0.05). The mean test score they gained from 20-item questionnaire measuring salt knowledge was 12.3±2.99 (4-19). Patients with higher educational level, younger than 60 years of age, noncompliant to fluid restriction gained more score than others (p < 0.0001). The most common types of food consumpted were feta cheese (53 % of patients, daily) and pastry food ( 50 % of patients, 1-3 times a week). The inter-dialytic weight gain in these patients consuming more feta cheese and pastry was more than others (p < 0.05). The inter-dialytic weight gain was lesser in patients who consumed daily salt-free bread and those with lesser than half of a bread (p < 0.05).CONCLUSİON: Approximately 40 % of our patients are noncompliant to fluid and salt restriction therapy. Higher the educational level and more knowledgeable about salt, lesser compliance to fluid restriction. This shows that education and knowledge alone isn?t enough for dietary compliance. In our country, feta cheese, pastry food and bread are common consumpted traditional salty food. In order to compliant to fluid and salt restriction, patients should change daily food consumption behaviours.