Preeklampside serum leptin düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum leptin levels in preeclampsia
  1. Tez No: 308160
  2. Yazar: YULİYA DOSTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Adipositokinlerin, özellikle bu hormon sınıfının bir mensubu olan leptinin, preeklampsi etyopatogenezinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız, preeklamptik gebeler ve sağlıklı gebeler arasındaki serum leptin düzeylerini karşılaştırmak ve PE etyopatogenezindeki yerini tartışmaktır.Nisan 2009?Mayıs 2011 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine üçüncü trimesterde başvuran 29 ağır preeklamptik (APE), 23 hafif preeklamptik (HPE) ve 28 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar demografik değişkenler, kan basıncı, doğum şekli, fetal doğum ağırlığı, apgar skoru, hematolojik ve biyokimyasal parametreler, vücut kitle indeksi ve serum leptin düzeyleri açısından karşılaştırıldı.Serum leptin düzeyleri normotansif kontrol grubunda 8,43 ng/ml (2,36-43,48), HPE grubunda 10,77 ng/ml (1,55-49,33) ve APE grubunda 13,40 ng/ml (2,07-46,35) olarak hesaplandı. Gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,377).
Özet (Çeviri)
It is thought that adipocytokines (especially leptin) play an important role in the etiology of preeclampsia (PE). The aim of this study is to compare serum leptin levels between preeclamptic and healthy pregnancies.29 severe preeclamptic (SPE), 23 mild preeclamptic (MPE) and 28 uncomplicated pregnancies were included in this study. All women delivered between May 2009 and April 2011. Demographic characteristics, blood pressure, fetal birth weight, apgar score, laboratory parameters, body mass index (BMI), and serum leptin levels were compared between the groups.Median serum leptin level was 8,43 ng/ml (2,36-43,48 ng/ml) in healthy group, 10,77 ng/ml (1,55-49,33) in MPE group, and 13,40 ng/ml (2,07-46,35) in the SPE group. The difference was not statistically significant (p=0,377).