Preeklamptik gebelerde serum adipomyokin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum adipomyokine levels in preeclampsia
  1. Tez No: 464025
  2. Yazar: TUĞBA YAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MELTEM PİRİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
PREEKLAMPTİK GEBELERDE SERUM ADİPOMYOKİN DÜZEYLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Giriş - Amaç: Preeklampsi; etyolojisi hala daha kesinlik kazanmamış olan, ciddi maternal ve fetal morbidite ve mortalite ile sonuçlanabilen bir multi-sistemik gebelik patolojisidir. Genellikle 20. gebelik haftasından sonra görülmektedir. Özellikle preeklampsi açısından risk taşıyan gebelerin takibinde hastalığın erken tanısı oldukça önemlidir. Bunun için değişik testler önerilmektedir. Fakat bu testlerdeki çelişkili sonuçlar nedeni ile preeklampsinin erken tanısında kullanılabilecek, yol gösterici olacak bir molekül bulunmamaktadır. Biz de bu çalışmamızda preeklamptik gebelerde daha önceden çalışılmamış olan irisin, betatrofin ile düzeyleri ölçümü ile beraber çelişkili sonuçları bulunan serum leptin düzeylerinin araştırılmasını amaçladık. Materyal – Metod: Kesitsel ve vaka kontrollü olarak dizayn edilen çalışmamız, 34 preeklamptik gebe ile 34 sağlıklı normotansif gönüllü gebe üzerinde yapılmıştır. Preeklamptik gebeler ve sağlıklı normotansif gebelerden serum örnekleri alındı. Alınan serum örneklerinden; irisin, betatrofin, leptin ölçümleri ile beraber; açlık kan şekeri, lipid profilii hemogram, demir parametreleri, folik asit, vitamin B12 değerlerine bakıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan sağlıklı normotansif gebeler ile preeklamptik gebelerin serum irisin, betatrofin ve leptin düzeyleri arasında istatistiksel anlamlı olarak fark saptanmadı. (p>0.05) Pearson korelasyonuna göre serum irisin ve leptin değerleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak yüksek düzeyde anlamlı korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF SERUM ADIPOMYOKINE LEVELS IN PREECLAMPSIA Background – Aim: Preeclampsia etiology is still less certain. Preeclampsia is a multi-systemic pregnancy pathology that can result in severe maternal and fetal morbidity and mortality. It is usually seen after the twentieth of gestation. Early diagnosis of the disease, especially in the management of pregnant women at risk for preeclampsia is very important. Different tests are recommended for early diagnosis of preeclampsia. But the contradictory results in these tests can not be used as a guiding molecule for early diagnosis of preeclampsia. In this work, we aimed to investigate that have not been previously studied the measurement levels of betatrophin and irisin and also have contradictory results of leptin levels in preeclamptic pregnancies. Material- Method: We designed a cross sectional case-control study and enrolled 34 women diagnosed with preeclampsia and 34 healthy pregnant controls. Serum samples were obtained from women diagnosed with preeclampsia and healthy pregnant controls. In the serum samples irisin, betatrophin and leptin were studied. Nevertheless however gluocose, lipid profile, blood count, iron parameters, folic acid, vitamin B12 were studied. Results: There was no statistically significant difference between healthy normotensive pregnancies and in preeclamptic pregnancies participated in the study and serum irisin, betatrophine and leptin levels. (p>0.005) There was a significant positive correlation between serum irisin and leptin values.