Rinoplasti sonrası postoperatif dönemde iki farklı nazal tampona verilen sitokin cevabı
Cytokine response which given two different nasal stypes after rhinoplasty in postoperative period
  1. Tez No: 308238
  2. Yazar: EMRAH SÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT LİVAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezin amacı, rinoplasti sonrası kullanılan nazal tamponların burun içindeki inflamasyona etkilerini inflamatuar sitokinler olan; EGF, PDGF, TGF-ß1 ve TGF-ß2' nin postoperatif süreçteki değişimini ölçerek belirlemekti.Bu tez çalışmasında rinoplasti operasyonu olan 20 vakada silikon tampon, 20 vakada vazelin emdirilmiş gazla yapılan tampon kullanıldı. 2, 7 ve 14. gün'lerde nazal sekresyonlardan alınan örneklerde EGF, PDGF, TGF-ß1 ve TGF-ß2 düzeyleri ölçüldü. Bu ölçümlerden elde elden veriler iki grupta karşılaştırıldı. Ayrıca bu sitokinlerin ayrı ayrı zamansal değişimleri incelendi. Sonuçta her iki grupta EGF, TGF-ß1ve TGF-ß2' nin 2, 7 ve 14. gün düzeylerinin değişmediği, PDGF'nin ise 2.günden sonra hızla düştüğü tespit edildi. PDGF, TGF-ß1 ve TGF-ß2 değerlerinin iki grupta karşılaştırılmalarında 2, 7 ve 14. gün anlamlı bir farklılık görülmedi. EGF düzeyi ise silikon tampon kullanılan grupta 2 ve 14. gün daha yüksekti.Bu sonuçlarla, silikon tampon ve vazelin emdirilmiş gazla yapılan tampon arasında sadece EGF düzeyinin daha yüksek oluşu nedeniyle silikon tampon uygulanan grupta enflamatuar yanıtın daha fazla olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is used nasal stypes after rhinoplasty of inflammation in the nose with the effects which are inflammatory of cytokines; EGF, PDGF, TGF-ß1 and TGF- ß2 is determines by measuring the transition in postoperative period.In this study, in 20 cases of rhinoplasty operations made by silicone stype, with vaseline-impregnated gas was used in 20 cases. Taking in samples from nasal secretions EGF, PDGF, TGF-ß1 and TGF- ß2 levels were measured in days of 2nd, 7th and 14th. The data obtained from these measurements were compared in between two groups. Temporal changes of these cytokines were also separately examined. Results in both groups, the EGF, TGF-ß1 and TGF- ß2 of 2nd, 7th and 14th levels of days did not change but, however the PDGF were determined rapidly decreased after two days. Values of PDGF, TGF-ß1 and TGF- ß2 in comparisons of the two groups were didn?t detected typical differences in the 2nd, 7th and 14th days. However, the EGF level in group which being used the silicone stype was higher in 2nd and 14th days.In these results, between silicone stype and vaseline-impregnated gas just because of higher of EGF level, in group which being applied silicone stype could be said of that the inflammatory response was much more.