Septorinoplasti cerrahisinde nazal tip ödeminin ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of nasal tip edema with ultrasonography in septorhinoplasty post operative period
- Tez No: 785460
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç : Septorinoplastide farklı diseksiyon planlarının, postoperatif dönemde gelişen ödeme etkisi klinik gözlem ve fizik muayene ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Son dönemlerde önemi daha da iyi anlaşılan nazal yumuşak doku zarfının yönetimi nihai fonksiyonel ve estetik sonuçlar açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada nazal tip bölgesinde uygulanan farklı diseksiyon planlarının postoperatif kısa dönemde etkilerini yüzeyel ultrasonogram verileri ile objektif bir şekilde değerlendirmeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Bu prospektif ve kör çalışma 2021-2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniğinde açık teknik septorinoplasti uygulanan 40 hasta üzerinde yapılmıştır. 20 hastaya sub-SMAS (supraperikondriyal) planda cilt elevasyonu, 20 hastaya subperikondriyal planda cilt elevasyonu uygulanmıştır. Her hastaya preoperatif, postoperatif 1.hafta ve 1.ay dönemde; nazal cilt üzerinde 5 parametre; tip bölgesi yumuşak doku kalınlığı, tip yüzeyden 1 mm derinlikteki genişlik, tip yüzeyden 5mm derinlikteki genişlik, kıkırdak dorsum yumuşak doku kalınlığı ve kemik dorsum yumuşak doku kalınlığı olmak üzere, yüksek çözünürlüklü 7-15 MHZ geniş bant 24mm curvilineer prob ve 5-12 MHz geniş bant 50 mm lineer prob kullanılarak ultrasonografik ölçümler (Philips iU22 xMATRIX (Philips Healthcare, Hamburg, Germany) yapıldı. Ölçümler kör biçimde tek bir radyolog tarafından temassız modda kaydedildi. Daha sonra bu kayıtlar bilgisayar ortamında incelenerek karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların yaşları 18-32 arasında değişmekte olup ortalama 24.8±3.8 idi. Cinsiyetlere göre bakıldığında %50'si (n:20) kadın, %50'si (n:20) erkekti. Subperikondriyal diseksiyon ve Sub-SMAS diseksiyon uygulanan her iki grupta preoperatif dönem, Nazal Tip Yumuşak Doku Kalınlığı, Nazal Tip Yüzeyden 1 mm Derinlikteki Genişlik, Nazal Tip 5 mm Derinlikteki Genişlik, Kartilaj Dorsum Yumuşak Doku Kalınlığı ve Kemik Dorsum Yumuşak Doku Kalınlığı arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Her iki grup arasında preoperatif, postoperatif 1.hafta ve postoperatif 1.ay ölçümleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Grup etkisi elimine edildiğinde tekrarlanan ölçümler arasındaki fark anlamlı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The effect of different dissection plans in septorhinoplasty, edema that develops in the postoperative period, has been tried to be understood by clinical observation and physical examination. The management of the nasal soft tissue envelope, the importance of which has been better understood recently, is very important in terms of final functional and aesthetic results. In this study, we aimed to objectively evaluate the effects of different dissection plans applied in the nasal tip region in the short-term postoperatively with superficial ultrasonogram data. Material-Method: This prospective and blinded study was conducted on 40 patients who underwent open technique septorhinoplasty in Adana City Training and Resarch Hospital Otorhinolaryngology Clinic between 2021-2022. 20 patients operated in the sub-SMAS (supraperichondrial) plane, and 20 patients operated in the subperichondrial plane. 5 parameters on the nasal skin, including preoperative period, postoperative 1st week and 1st month for each patient; including nasal tip soft tissue thickness, 1 mm depth from the tip surface, 5 mm deep width from the tip surface, cartilage dorsum soft tissue thickness and bone dorsum soft tissue thickness. Ultrasonographic measurements (Philips iU22 xMATRIX (Philips Healthcare, Hamburg, Germany) were performed using a high resolution 7-15 MHz wideband 24mm curvilinear probe and 5-12 MHz wideband 50 mm linear probe. The measurements were recorded blindly by a single radiologist in non-contact mode. These recordings were then analyzed and compared in a computer system. Results: The ages of the patients ranged from 18 to 32, with a mean of 24.8±3.8. Considering the genders, 50% (n:20) were female and 50% (n:20) were male. There was no significant difference between the preoperative period, nasal tip soft tissue thickness, nasal tip 1 mm depth from the surface, nasal tip 5 mm depth, cartilage dorsum soft tissue thickness and bone dorsum soft tissue thickness in both groups that underwent Subperichondrial dissection and Sub-SMAS dissection. There was no significant difference between the two groups in preoperative, postoperative 1 week and postoperative 1st month measurements. The difference between repeated measurements is significant when the group effect is eliminated.