Osteokondral kemik defektlerinin tedavisinde çok katlı (plla/ selüloz/ chitin) yapı iskelelerinin geliştirilmesi
Improvement of multi-layer scaffolds (plla/cellulose/chitin) for treatment of osteochondral bone defects
- Tez No: 308281
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllarda, dünyada doku kayıpları ve organların iflas etmesi gibi sağlık sorunları artmaktadır. Bu gibi sağlık sorunları olan hastalar, organ transplantasyonu, cerrahi yöntemler veya medikal cihazlarla tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Son gelişmeler araştırmacıları hücre bazında, biyoloji ve mühendisliğin birleştiği, in vitro koşullarda yaptıkları çalışmalarla, doku fonksiyonlarını onarmak, korumak ve geliştirmeyi amaçlayan bir alan olan `doku mühendisliği' ne yöneltmiştir.Bu hücresel tedavi yaklaşımı, izole edilmiş hücrelerin (genellikle kök hücrelerin) ex vivo şartlarda üç boyutlu hücre dışı matriks molekülleriyle benzerlik taşıyan yapı iskeleleri (scaffold) üzerinde özel düzenleyici şartlar altında yeniden farklılaştırılarak çoğaltılmaları ve organoid adı verilen yeni doku benzeri hibrit oluşumların hastaya geri nakledilmesi prensibine dayanmaktadır. Bu özelliklere sahip yapı iskelelerinin (scaffoldların) kullanımıyla, deri, kıkırdak, bağ ve tendon, kemik, küçük çaplı vasküler greftler, mesane ve cerrahi yamalar gibi çeşitli dokuların geliştirilmesine yönelik uygulamalar ve kapsamlı denemeler yapılmaktadır. Yapı iskelesi mimarisinde yeni hibrit modellemelerinin geliştirilmesiyle özellikle ortopedi alanında ihtiyaç duyulan doku modelleri oluşturulmuştur.Ortopedi alanında travma ve eklem hasarları, subkondral kemikte ve kıkırdak eklem yüzeyinde sık sık yapısal hasarlara yol açmaktadır. Bu bölgede oluşan doku hasarlarının tamiri için de, bu geçiş safhasını taklit edebilen yapı iskeleleri oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, loss of tissue and bankruptcy of the organs are increasing health problems in the world. Patients which have theese health problems have been tried to treat by organ transplantation, surgical procedures and medical devices. Recent developments led the researchers to the tissue engineering which is study about the functions of tissue repair,tissue protect and cell based tissue develop.This cellular treatment approach, based on placing the cells onto the scaffolds under the special regulatory conditions and when the cells re-differentiated and proliferated, tissue-like structure transported back to the patient again. Using the scaffolds which have theese features, applications and experiments for the development of several tissues such as skin, cartilage, ligaments and tendons, bone, small vascular grefts and surgical patches ,carried out. With developing new hybrid scaffolds in scaffold architecture, new tissue models created for orthopedia.Orthopedic trauma and joint damage often leads to structural damage on articular surface of the subchondral bone and cartilage. For the repair of tissue damage in this region, scaffolds should be establish which can mimic the transition phase.