Epilepsili ve korpus kallosum anomalili çocuklarda ilişkili olabilecek genlerin araştırılması
Investigation of epilepsy and corpus callosum dysplasia associated genes within children
  1. Tez No: 308280
  2. Yazar: ELİF KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN CİNGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Korpus Kallosum (KK) birçok duyu ve motor fonksiyonlarında önemli rol oynar. Üç boyutlu görebilmede, görsel bilgilerin ayrımını yapabilmede, sesin lokalizasyonunda, bimanuel koordinasyonda ve birçok öğrenme proseslerinde iki hemisferi birbirine bağlayarak görev yapmaktadır. KK displazileri (anomalileri) çok sayıda konjenital sendromlarla ilişkilidir. Bunun yanında metabolik hastalıkları ve sendromları da içeren bir çok serebral ve/veya eksraserebral anomalilerle birlikte de görülür. Prevelansı genel populasyonda 0.3% ve 0.7% arasında değişir. KK displazisi farklı sendromlarla birlikte kötü bir prognoza sahip olabilmektedir. KK displazili bireylerde en yaygın klinik özellik epileptik nöbetlerle birlikte zeka geriliğidir. Son dönem araştırmalarda AKT3 geninin KK anomalileri ile ilişkisi tartışma konusu olmuştur. Bu sebeple sahip olduğumuz olgu grubunda ilk olarak bu gende mutasyon taraması yapılmıştır. Hücre çoğalması ve farklılaşması, apoptoz, tümörijenez, gibi birçok biyolojik proseste yer alan AKT3 geninin tüm ekzonları ve ekzon intron sınırları PCR ile çoğaltılarak DNA dizi analizleri gerçekleştirildi. 47 hasta grubunda gerçekleştirilen bu çalışmada iki farklı nükleotid değişikliği saptandı. Bu iki nükleotid değişikliğinden biri ekzon içerisinde olup amino asit değişikliğine neden olmamakta (sessiz mutasyon), diğeri de intronik bölgede olup korunmuş bölgelerin içerisine girmemektedir. Bu nedenle bu değişimlerin AKT3 proteinini yapısal ve fonksiyonel açıdan etkilediği düşünülmemektedir. Eldeki veriler yardımıyla AKT3 geninin KK'un gelişimsel bozuklukları ile ilişkili olup olmadığı tartışmasına olmadığı yönünde katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The corpus callosum(CC) which connects two hemispheres, has been found to play a role in various sensory and motor functions such as binocular convergence and stereoscopic vision, the transfer of learned visual discrimination, bimanual coordination, sound localization, various learning processes. Dysplasia of the corpus callosum is a birth defect that occurs in many different human congenital syndromes. Dysplasia of CC is often associated with other cerebral and/or extracerebral malformations including syndromes and metabolic diseases. Its prevalence varies between 0.3% and 0.7% in the general population. Prognosis of dysplasia of CC remains controversial, several studies have reported a worse prognosis in the presence of additional anomalies. The most common clinical feature is mental retardation together with epilepsy. Recently, there is a controversial topic that AKT3 associsted with dysplasia of CC among the researchers. Because of this, we initially researched for any mutation in this gene. All of the exon and exons/introns boundaries of AKT3 gene that plays a role in a wide variety of biological processes including cell proliferation, differentiation, apoptosis, tumorigenesis, as well as glycogen synthesis and glucose uptake has been amplified by Polymerase Chain Reaction(PCR) followed by DNA sequencing. As a result of sequence analysis we detected two nucleotide changes in 47 patients with dysplasia of CC. However, it is uncertain how these two nucleotide changes modify structural and functional features of AKT3. We aim to contribute to controversy about AKT3 gene association with dysplasia of CC with our results.