Hücre kültürü uygulamalarında osteoblast hücrelerine mgcl2 ve agno3 solusyonlarının etkisinin araştırılması
Investigation of effect of mgcl2 and agno3 solutions on osteoblast cells in cell culture applications
  1. Tez No: 308286
  2. Yazar: DİDEM VENÜS YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışmamızda in vitro hücre kültüründe MG-63 hücreleri üretilmiştir. Çalışmamızın amacı farklı konsantrasyonlardaki MgCl2 ve AgNO3 maddelerinin osteoblast hücrelerinin proliferasyonuna ve canlılığına etkisini incelemektir. Statik kültürde üretilen osteoblast hücreleri yeterli sayıda çoğaldığında, besi ortamına çeşitli konsantrasyonlarda MgCl2 ve Ag standart (AgNO3) solusyonları ilave edilmiştir. 0.1 mM, 0.2 mM, 0.3 mM, 0.5 mM, 1 mM, 2.5 mM konsantrasyonlarındaki MgCl2 ve 0.5 µl, 1 µl, 10 µl, 25 µl, 50 µl ve 100 µl AgNO3 solusyonları besi ortamına eklenmiş ve toplamda 12 farklı örnek 24, 48 ve 72 saatlik periyodlarda çeşitli testlere tabi tutulmuştur. Bu solusyonların etkilerini araştırmak için hücre proliferasyon ve canlılık testi WST-1, ALP aktivitesi incelemeleri ve histolojik olarak hematoksilen-eozin boyamaları gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak düşük konsantrasyona sahip AgNO3 solusyonunun hücreler üzerine sitotoksik etkiye sahip olduğu bulunmuştur. AgNO3 ve MgCl2'ün osteoblast hücre canlılığına ve proliferasyonuna etkisini araştırmak için yapılan analizler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study MG-63 cells were proliferated in cell culture in vitro. Our goal in this study is to investigate influence of MgCl2 and AgNO3 solutions in different consentrations on cell proliferation and cell viability of osteoblasts. Suffient amount of osteoblast cells proliferated in static cell culture were subjected to various concentrations of MgCl2 ve Ag standart (AgNO3) solutions mixed in cell culture media. MgCl2 in concentrations 0.1 mM, 0.2 mM,0.3 mM, 0.5 mM, 1 mM, 2.5 mM and AgNO3 in concentrations 0.5 µl, 1 µl, 10 µl, 25 µl,50 µl, 100 µl were added to cell culture media and totally twelve different samples were analysed with various tests in 24, 48 and 72 hours periods. WST-1 tests for measuring cell proliferation and cell viability, ALP activity assay and histological analysis were performed. As a result it was found that AgNO3 solution in low concentrations has cytotoxic effect on osteoblast cells. Assays performed for searching influence of MgCl2 and AgNO3 on cell proliferation and cell viability of osteoblasts were evaluated statistically.